Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Zastosowanie nowoczesnych technologii w artykułąch gospodarstwa domowego

Artykuły gospodarstwa domowego to urządzenia, bez których trudno się żyje. Zarówno pralki, lodówki czy kuchenki gazowe lub elektryczne to urządzenia, które pomagają nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Ciężko więc sobie wyobrazić życie bez nich. Z tego powodu producenci ulepszają je z roku na rok, tak aby były jeszcze doskonalsze i bardziej funkcjonalne.

Przykładem mogą być inteligentne systemy prania, które powodują automatyczne dostosowanie temperatury wody oraz długości cyklu prania w zależności od tego jakie tkaniny pierzemy, czy są mocno zabrudzone oraz czy są białe lub kolorowe. Również lodówki potrafią aktualnie ustawiać temperaturę strefowo tak aby przy jednych produktach wynosiła ona około czterech stopni a na kolejnej półce gdzie są na przykład szybciej psujące się produkty stworzy warunki atmosferyczne w okolicach zero stopni. Nie można nie wspomnieć o piekarnikach, które potrafią same dostosować cykl pieczenia. Wystarczy tylko wybrać z gotowej listy potrawę, którą wstawiamy i gotowe.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.