Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Urządzenia wielofunkcyjne

34Współczesny rozwój techniki sprawił, że w gabarytach niewielkiej drukarki zmieszczono jeszcze dwa dodatkowe sprzęty, które osobno zajmowały również trochę miejsca. Urządzenia wielofunkcyjne oprócz samej drukarki posiadają jeszcze kopiarkę i skaner. Sprawia to, że w każdym domu można mieć swój prywatny punkt ksero. Przy obecnym rozwoju techniki warto zainwestować w tego typu sprzęt. Urządzenia wielofunkcyjne występują w dwóch odmianach.

Są to urządzenia atramentowe oraz laserowe. Te pierwsze można kupić za stosunkowo nieduże pieniądze. Koszty eksploatacyjne natomiast niejednokrotnie przewyższają samą cenę drukarki. W przypadku drukarek laserowych zachodzi odwrotna tendencja. Są one droższe w zakupie. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na urządzenie drukujące w kolorze. Jednak koszty eksploatacyjne w przeliczeniu jednostkowym są dużo niższe nić w przypadku urządzeń atramentowych. Dlatego jeżeli kupować urządzenie, które ma być często eksploatowane warto zainwestować w urządzenie laserowe. Jest ono po prostu bardziej opłacalne.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.