Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i http://www.otozegarki.pl/polar-39-b,Monitory+aktywnoC59Bci-394100-c. Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Telewizor można już sterować głosem lub gestami

Czasy, w których szukaliśmy pilota do telewizora odchodzą w zapomnienie. Pierwszym krokiem milowym było wprowadzenie możliwości sterowania za pomocą telefonów komórkowych. Odpowiednia aplikacja wgrywana na komórkę umożliwiała nam sterowanie naszym odbiornikiem odpowiednimi przyciskami lub wyświetlaczem dotykowym. Aktualnie mamy do czynienia z kolejną rewolucją sterowania. Dotyczy ona gestów i mowy. Trzeba zastrzec, że mimo wprowadzenia na rynek produktów sterowanych w ten sposób, technologia ta jest cały czas rozwijana i dopracowywana, ale już w chwili obecnej jest to funkcja na bardzo wysokim poziomie.

Możemy bowiem siedzieć wygodnie w fotelu lub na kanapie a kamera zamieszczona w telewizorze będzie analizowała nasze gesty, które odpowiedzialne są za sterowanie poszczególnymi funkcjami. Niektórzy producenci poszli jeszcze dalej i wprowadzili technologię rozpoznawania mowy, która współgra ze sterowaniem. Dzięki niej za pomocą komend włączymy oraz wyłączymy odbiornik, zmienimy kanał czy wejdziemy do menu.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.