Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Technologie poprawiające komfort naszego życia

palmtop-series-2-741866-mZarówno w domu jak i w pracy codziennie spotykamy się z zastosowaniem technologii poprawiających nasz komfort i funkcjonowanie. Nie zawsze zdajemy sobie jednak z tego sprawę a to dlatego, że przyzwyczajamy się do pewnych urządzeń i ich funkcji. Stosowaniem nowoczesnych technologii mogą być na przykład tak zwane inteligentne domy.

Są to systemy teleinformatyczne, które od momentu otwarcia drzwi wejściowych witają swojego właściciela i robią wszystko aby mógł bez najmniejszego wysiłku zjeść obiad oraz wypocząć po ciężkim dniu pracy. Technologie te opracowano aby ograniczyć czynności, które trzeba codziennie wykonywać w domu takie jak gaszenie i zapalanie światła, dbanie o to, żeby było ciepło i wiele innych, które zabierają nasz cenny czas. Systemy sterujące inteligentnego domu dostosują natężenie światła w zależności od pory dnia, pomogą nam zrobić zakupy przez internet, włączą muzykę, którą mamy akurat chęć posłuchać oraz zadbają o to, żebyśmy mogli szybko iść odpocząć w salonie lub w sypialni.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.