Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Targi technologiczne z roku na rok przynoszą coraz więcej pomysłów

untitled-1398490-mCo kilka miesięcy odbywają się różnego rodzaju targi elektroniczne, które mają na celu umożliwienie producentom urządzeń zaprezentowanie nowych rozwiązań, które w niedługim czasie będą wprowadzane do seryjnej produkcji. Niestety niektóre z tych pomysłów i rozwiązań nie znajdują uznania wśród obecnych na targach komentatorów przez co ich rozwój bywa niekiedy zatrzymany. Na całe szczęście są to jednak przypadki rzadkie i większość z pomysłów jest realizowana dzięki czemu możemy cieszyć się coraz bardziej nowoczesnymi i rozwiniętymi technologicznie urządzeniami.

 

Gdyby nie takie targi i możliwość dzielenia się nowymi rozwiązaniami nie mielibyśmy prawdopodobnie telewizorów o wysokiej rozdzielczości lub wyświetlających obraz w trzech wymiarach, nowoczesnych telefonów komórkowych, które potrafią łączyć się z internetem i obsługiwać skomplikowane aplikacje lub też samochodów napędzanych energią elektryczną lub za pomocą energii pobieranej poprzez panele słoneczne. Warto zatem wspierać inicjatywy takich targów.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.