Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Tablica multimedialna.

W dobie multimediów, niezbędnym narzędziem pracy jest tablica multimedialna, czyli urządzenie, które we współpracy z komputerem oraz multimedialnym projektorem umożliwia przekaz informacji multimedialnej. Jest ona swego rodzaju wielkim ekranem dotykowym, umożliwiającym jego użytkownikowi operacje nawigacyjne sterowane ręcznie za pomocą dotyku. Jest wiele technik wykonania tablic multimedialnych, które umożliwiają ich dotykową obsługę poprzez użycie specjalnego rysika, dłoni lub dowolnego przedmiotu wskazującego, jak na przykład długopis czy ołówek.

Tablice multimedialne umożliwiają obsługę dowolnego programu komputerowego, głównie w celach reprezentacyjnych, gdyż umożliwiają prezentację poszczególnych czynności na dużej przestrzeni widocznej dla dużej grupy osób, dzięki czemu przekaz informacji multimedialnej staje się bardziej przystępny dla większego grona odbiorców jednocześnie. Tablice multimedialne znajdują zastosowanie na wykładach oraz podczas różnego rodzaju prezentacji .

Comments are closed.