Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Roboty, które pomagają nam sprzątać dom

Producenci odkurzaczy prześcigali się we wprowadzaniu lżejszych urządzeń, lepszego zbierania śmieci, mniejszego zużycia energii. Nie zauważyli jednak w tym czasie pewnej grupy, która pracowała nad całkowicie odmiennym rozwiązaniem, które wypełnia te same zadania, które wcześniej spełniały odkurzacze. Są to roboty odkurzające. Technologia, którą zastosowano w tych urządzeniach pozwala im na automatyczne programowanie powierzchni, którą mają odkurzyć. Robot odkurzający sam wie gdzie już był i wypełnił swoje zadanie a gdzie jeszcze musi jechać. Dodatkowo zestaw czujników ostrzeże je przed krawędzią schodów co uniemożliwia ich upadek.

 

Dzięki niewielkim rozmiarom, roboty te są w stanie odkurzyć nawet te zakamarki, z którymi my mieliśmy problem odkurzając zwykłym odkurzaczem. Ponadto, same wiedzą kiedy naładować swoje akumulatory więc nie musimy się o to martwić. Naszym zadaniem jest jedynie regularne opróżnianie pojemnika na śmieci o czym poinformuje nas sygnał dźwiękowy załączający się w momencie przepełnienia.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.