Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Pranie w piętnastu stopniach jest już możliwe

washing-machine-776861-mStare pralki potrzebowały gorącej wody, żeby możliwe było usunięcie trudnych zabrudzeń. Niestety nie wszystkie tkaniny lubią wysoką temperaturę co wymusiło na producentach pralek wprowadzenie programów umożliwiających pranie w niskiej temperaturze przy zachowaniu oczekiwanej skuteczności. Na ostatnich targach mogliśmy zaobserwować inteligentne pralki, do których wprowadzono technologię umożliwiającą pranie już w piętnastu stopniach Celsjusza. To rozwiązanie jest równie skuteczne co pranie w wysokich temperaturach przy czym dużo bardziej oszczędne jeśli chodzi o kwestię zużycia energii elektrycznej niezbędnej do podgrzania wody.

 

Została również wprowadzona kolejna innowacja. Dotyczy ona zasobnika na proszek do prania. Teraz wystarczy wsypać jakąkolwiek ilość środka czyszczącego a pralka sama dobierze sobie odpowiednią jego ilość do ustawionego programu prania. Jak widać nowoczesne technologie pojawiają się nawet w najmniej oczekiwanych urządzeniach i pomagają nam szybciej oraz sprawniej wykonywać codzienne obowiązki.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.