Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Nowoczesne technologie mające zastosowanie w medycynie

Nowoczesne technologie zawitały chyba do każdej dziedziny naszego życia. Spotykamy je w naszych kuchniach, salonach, samochodach czy w kieszeniach lub torebkach, w postaci telefonów komórkowych. Technologie te znalazły również zastosowanie w medycynie i pomagają aktualnie ratować ludzkie życia lub poprawiać jego komfort. Przykładem stosowanie nowoczesnych technologii w medycynie mogą być sztuczne implanty, które mogą skutecznie zastępować kończyny oraz inne narządy lub organy ludzkiego ciała.

W przypadku kończyn, stosuje się aktualnie protezy, które mogą być sterowane za pomocą pracy mięśni znajdujących się na końcu kończyny, do której mocowana jest proteza jak również za pomocą naszego mózgu i połączeń nerwowych, które wysyłając sygnały elektryczne kierują pracą takiej protezy. Nowoczesne technologie stosuje się również podczas operacji. Dzięki robotom sterowanym rękami chirurga, operacje stały się mniej rozległe i bardziej precyzyjne co znacznie poprawiło ich skuteczność w usuwaniu różnych dolegliwości.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.