Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Multimedialne fontanny.

Dziś nawet sztuka jest multimedialna oraz wykorzystuje multimedia do wielu celów. Świetnym tego przykładem jest, trwający od pewnego czasu w Warszawie performance, wykorzystujący do przekazu zarówno obraz, jak i dźwięk, akrobatykę artystyczną oraz specyficzne oświetlenie, głównie wodne, nadające całemu zdarzeniu nadzwyczajny wymiar oraz wywierające niezwykłe wrażenia estetyczne na odbiorcy.

Tzw. Multimedialne fontanny, przywołują niejako na myśl samą genezę pojęcia multimediów, która wzięła się od określenia przedstawienia Andiego Warhola „Exploding Plastic Inevitable”, które łączyło w sobie muzykę, eksperymentalne oświetlenie oraz wielu elementów przekazu wizualnego o cechach performancu. Multimedialna sztuka pokazana na warszawskim podzamczu, każdego lata przyciąga rzesze wielbicieli stanowiąc wyśmienite przedstawienie artystyczne oraz wydarzenie kulturalne. Pokazuje, w jak zaawansowanym stopniu rozwija się i jest wykorzystywany rynek multimedialny, wraz z całym swoim dobytkiem.

Comments are closed.