Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Lodówka może sprawdzić datę przydatności produktów

frozen-1-864416-mProducenci urządzeń elektrycznych prześcigają się w pomysłach, które mają na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Z tego powodu wprowadzają kolejne nowości związane z funkcjami tychże urządzeń. Pozwalają na to coraz nowsze technologie, szczególnie umożliwiające integrację z innymi urządzeniami takimi jak telefony komórkowe lub komputery. Jednym z przykładów takich funkcji i współdziałania z innymi urządzeniami może być sprawdzanie daty przydatności produktów a następnie, w przypadku ich przekroczenia, informowanie za pomocą komputera lub komórki o tym fakcie.

Na chwilę obecną lodówki nie są jeszcze w stanie automatycznie odczytywać tych danych, dlatego należy je samemu wprowadzać poprzez panel dotykowy znajdujący się na drzwiach urządzenia. Reszta należy już do samej lodówki. System sprawdza codziennie daty wszystkich produktów a następnie informuje nas o tych, które należy wyrzucić. Taka funkcja to nie jedyna nowość na rynku produktów z dziedziny AGD. Co kilka dni pojawiają się informacje o kolejnych udoskonaleniach.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.