Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Komputery dla inżynierów

Inżynier, a więc osoba z wyższym technicznym wykształceniem, zajmująca poważne stanowiska w firmie. W rozwijającym się sektorze przemysłu i usług inżynierowie są bardzo potrzebni, szczególnie Ci najbardziej uzdolnieni, badającymi niezliczone procesy naturalne, jak i przemysłowe.
Inżyniera wyobrażamy sobie, jako człowieka chodzącego w kasku, mające ogromna wiedzę techniczną, potrafiącego rozwiązać każdy problem natury technicznej. Jednak w obecnej sytuacji rozwoju technologii, specjaliści nieco zmienili swój sposób rozwiązywania problemów.
Pamięć ludzka jest wadliwa, nie potrafi wykonać równocześnie, tylu obliczeń ile byśmy chcieli. Dlatego, współcześnie to komputer wykonuje większość obliczeń, a inżynier jedynie zadaje konkretne obliczenia do wykonania maszynie. Nie oznacza to, jednak że specjaliści są niepotrzebni. Trzeba posiadać niebywałą wiedzę, na temat analizowanego problemu, by poradzić sobie ustaleniem konkretnych warunków przebiegu procesu, i analizy wyników, które wykaże komputer.
Jaki komputer potrzebny jest do takich obliczeń? Na pewno są to inne komputery, aniżeli te służące do grania w najnowsze gry dostępne na rynku. Taki komputer, potrzebuje dużo pamięci i bardzo dobrego procesora, a najlepiej dwóch procesorów o kilku rdzeniach. To co ważne dla graczy, czyli karta graficzna w obliczeniach odgrywa mało istotną role. Obecnie pojedynczy rdzeń procesora, nie jest wstanie uciągnąć takiej ilości obliczeń jakiej na ogół potrzebuje badacz. Bardzo często obliczenia prowadzone są na kilku komputerach jednocześnie, by przyśpieszyć cykl obliczeniowy. Dzieli się badany obiekt, na poszczególne części i w każdej części skrupulatnie zlicza się numerycznie zachodzące tam zjawiska.
Popularne wśród inżynierów, jest modelowanie. Stwarza się w niesamowicie rozbudowanych oprogramowaniach interesujący nas model, zadaje warunki przebiegu i obserwuje zachodzące tam zjawiska. Tym sposobem optymalizuje się poszczególne części dla przemysłu, badając na przykład rozkład temperatury przepływającego gazu w rurze.

Comments are closed.