Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Komputer niezbędnością naszych czasów

Cofając się kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat wstecz nikt nie myślał o komputerach Były one zupełnie obca społeczeństwu, które zajęte było zupełnie innymi rzeczami. Wcześniejsze pokolenia pamiętają bieganie za piłka, niezwykle ciekawe zabawy na podwórku z kolegami, koleżankami.
Obecnie komputery użyteczne są w każdym aspekcie życia. Tak szybko i skutecznie zdobyły rzesze zwolenników, że dzisiaj tak naprawdę nikt nie wyobraża sobie życia bez tych maszyn. Poczynając od najmłodszych komputery służą do zabawy., który maluch teraz nie wie co to komputer i nie grał w jakąś komputerową grę? Jednak zabawa to nie wszystko, komputery doskonale służą jako narzędzie edukacyjne. Najmłodsi mogą uczyć się czytać, języków obcych, czy niezliczonych faktów dostępnych w sieci.
Docierając do tematu internetu, trafiamy w nieliczone możliwości jakie daje nam maszyna z procesorem i dostępem do sieci. Kontakt z znajomymi z dalekich stron, dawno nie widzianymi przyjaciółmi, znajomymi? Żaden problem, znalezienie ich i porozumienie się z nimi za pomocą jakiekolwiek komunikatora internetowego nie stanowi żadnego problemu. Nie widzieliśmy jakiegoś meczu? Możemy sobie zobaczyć powtórkę w sieci, lub nawet znaleźć interesujące nas skróty meczy z całego tygodnia.
Wracając do tematu gier komputerowych. Śmiało można założyć, że nie tylko najmłodsi urozmaicają sobie czas w ten sposób. Wiele dorosłych, którzy dawno przekroczyli wiek czterdziestu lat, sumiennie przechodzili kolejne nowości na rynku. Pod tym względem najwyższą popularnością cieszą się gry sportowe oraz gry akcji, takie jak serie Medal of honor, czy Call of Duty. Jeżeli brakuje nam wyzwań, możemy zmierzyć się z znajomymi w rozrywkach sieciowych, gdzie spotykamy się na określonym serwerze i sprawdzamy własne umiejętności.
Oczywiści komputery mimo wielu, niezliczonych zalet posiadają i wady. Głównie chodzi tu o zabieranie czasu, pogorszenie wzroku oraz spędzanie zdecydowanie mniej czasu na świeżym powietrzu. Coraz mniej spotyka się znajomych w realnym świecie, a częściej w wirtualnym.

Comments are closed.