Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Komputer

Komputery od niedawna są nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Nie tylko w pracy, ale i w domu, nie tylko do nauki, ale i rozrywki spędzamy każdego tygodnia dziesiątki godzin przed ekranem naszego komputera, komputer z całą pewnością pomaga nam w życiu. Spotykamy go praktycznie na każdym kroku i trudno dzisiaj sobie wyobrazić bez nich życie, bankomaty, sterowanie drzwi, tablice informujące o czasie przyjazdu pociągu, to wszystko obsługuje jakiś komputer, serwis komputerów jest bardzo potrzebny, ponieważ w sytuacji gdy coś zawodzi to robi się poważny całkiem problem.

Obecnie budowa komputera jest zrobiona w taki sposób że łatwo do niego coś dołożyć, żeby zmodernizować jego funkcje czy też jakość oraz wgrać nowe oprogramowanie. Tak jak w przypadku innych urządzeń jeszcze niedawno ciężko było mówić o jakiś możliwościach aranżacyjnych, ponieważ produkowane komputery były do siebie bliźniaczo podobne, tak teraz na rynku znajdziemy bardzo dużą ilość elementów obudowy komputera.

Comments are closed.