Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum kategorii: ‘Technologia’

Budowa komputera

Komputer to bardzo skomplikowane urządzenie i w jego skład wchodzi wiele części, fachowo nazywanych podzespołami. Do najważniejszych tego rodzaju elementów komputera zaliczamy pamięć RAM, twardy dysk czy kartę grafiki. To właśnie od parametrów poszczególnych podzespołów zależy to jakiej jakości będzie nasz komputer i jaki komfort pracy nam zaoferuje. Generalnie należy przyjąć że im droższe i lepsze podzespoły bazowe będą tworzyły nasz komputer tym jego wydajność będzie większa a co za tym idzie i wyniki oraz efekty pracy będą zdecydowanie lepsze. Tak więc po kolei opiszę z grubsza co i w jakim zakresie odpowiada za działanie naszego komputera.

Płyta główna i procesor

Pierwsza sprawa to płyta główna wraz z procesorem. To serce naszego komputera. To właśnie w tym miejscu rozpoczynamy budowanie naszego sprzętu. Jeśli chodzi o płyty główne to wybór jest olbrzymi na rynku i właściwie bez przeczytania setek tomów fachowej literatury raczej nie ma szansy na to żeby coś samodzielnie sobie dobrać. Jednak warto jest zwrócić uwagę na takie parametry jak ilość gniazd RAM oraz maksymalna możliwa obsługiwana ilość pamięci.

Nawet w sytuacji gdy nasz komputer zaczyna nam powoli szwankować to zawsze możemy dołożyć mu nowe kości pamięci i to przyśpieszy w sposób wyraźny naszą pracę. Jednak to właśnie na etapie planowania musimy sprawdzić i dokonać właściwego wyboru, jeśli chodzi o parametry płyty. Dlatego o tak ważne jest aby na starcie miała ona jak największe możliwości rozbudowy.

Kolejnym elementem niezmiernie ważnym jest procesor. To on odpowiada za moc obliczeniową naszego komputera i to od niego zależy jak będzie nasz komputer pracował. Oczywiście najlepiej szukać takiej płyty, która będzie w stanie obsłużyć procesor czterordzeniowy, nawet jeżeli obecnie kupimy dwa rdzenia to i tak będziemy mieli zapas aby w przyszłości dołożyć nowy i mocniejszy procesor.

Dysk twardy

Tutaj wybór jest równie szeroki jak i w przypadku płyt głównych. Oczywiście najwięcej zależy od tego do jakich celów planujemy użycie komputera. Jeśli ma to być komputer do pracy to najlepiej aby zwrócić uwagę na głośność pracy jak i sposób chłodzenia. Bo nic tak nie będzie nas rozpraszało w pracy jak wyjący nam ciągle wiatrak, który co chwilę będzie się załączał, aby chłodzić. Jeśli zachodzi o graczy to dla nich będzie potrzebny dysk, który oferuje jak najszybsze odczytywanie danych. Tak więc specyfikacje są różne. Ważnym elementem jest również pojemność, jednak jeżeli mamy zamiar tylko pracować to prawdopodobnie pojemności 500GB nie wykorzystamy.

Karta graficzna

To kolejny niezbędny element, bez którego komputer nie będzie działał, tzn. może to niezbyt precyzyjna informacja ponieważ wiele płyt głównych ma zintegrowane karty graficzne na pokładzie, jednak zazwyczaj są one takiej jakości że nadają się do pracy lub obejrzenia filmu. Jeśli planujemy troszkę bardziej zaawansowane wykorzystanie komputera to powinniśmy się zdecydować na zakup karty graficznej. Tutaj jednak nie da się w kilku zdaniach opisać w jaki sposób dobierać kartograficzną, dlatego na ten temat powstanie całkiem nowy artykuł.

Internet dla każdego a piractwo w sieci.

Internet dla każdego.

Usługi internetowe z roku na rok stają się coraz tańsze. Jeszcze kilkanaście lat temu niewiele osób mogło sobie pozwolić na założenie tak zwanego stałego łącza, które umożliwia nielimitowany dostęp do zasobów sieci. Dziś w niemal każdym polskim domu korzysta się z Internetu. Przyłączenie do sieci, oraz korzystanie z niej, to wydatek kilkudziesięciu złotych miesięcznie, – co w porównaniu do paru lat wstecz jest niezwykle korzystne finansowo. Przed wyborem dostawcy zastanówmy się jak tak naprawdę rysują się nasze potrzeby. Często nie potrzebujemy łącza o tak dużej przepustowości, jakie proponują nam oferty reklamowe. Jeżeli korzystamy z Internetu sporadycznie, szkoda przepłacać za wielkie limity transferu danych. Te potrzebne będą zwłaszcza tym, którzy pobierają z sieci pliki o dużej wielkości, lub spędzają długie godziny na graniu online. Coraz większą popularnością cieszą się modemy bezprzewodowe. To dobra alternatywa zwłaszcza dla właścicieli laptopów, którzy mogą cieszyć się dzięki nim dostępem do sieci niemal w każdym zakątku Polski.

Piractwo internetowe – przestępstwo czy konieczność?

Przynajmniej raz w roku, na łamach prasy i telewizji rozgrywa się dyskusja na temat tak zwanego piractwa internetowego. Przeciwnikami pobierania plików z sieci są zwłaszcza muzycy i twórcy filmowi, którzy tracą przez to ogromne pieniądze. Trudno jednak powiedzieć, czy gdyby zabrakło możliwości ściągnięcia płyty czy filmu użytkownicy zdecydowaliby się zakupić je w formie tradycyjnej. To czy ściąganie jest „czystym złodziejstwem” to kwestia bardzo dyskusyjna. W krajach zachodnich nie odbywa się to na tak wielką skalę, dlatego że ceny płyt czy biletów do kina są znacznie niższe w porównaniu do zarobków. W Polsce płyta zagranicznego wykonawcy to wydatek około 50 złotych. Łatwo można policzyć, że przeciętny nastolatek nie może sobie pozwolić na taki zakup, chociaż raz w miesiącu. Takie ceny blokują dostęp do szeroko pojętej kultury. Gdybyśmy mieli słuchać tylko tych wykonawców, na których płyty nas stać, znalibyśmy o wiele mniej muzyki, przez co bylibyśmy w pewnym sensie ubożsi duchowo. Z pewnością każdy Polak woli posiadać na własność oryginalną płytę czy film, jednak, jeżeli jest to niemożliwe – sięga po to, co znajdzie za pośrednictwem Internetu.

Statki kosmiczne dla emigrantów

 

Ludzi ciągnie na Marsa już od dawna i już dawno powstawały wizje statków kosmicznych, które lądują na Marsie a potem wracają. Niestety to ciągle jest niemożliwe i nadal pozstaje tylko i wyłącznie domeną marzycieli i twórców kolejnych fantastycznych scenariuszy filmowych lub powieści książkowych.

Jednak pomimo że jest trudno to Amerykańska agencja DARPA NASA prowadzi wszelkiego rodzaju badania i testy a ich celem jest skuteczne dostarczenie kolonistów na inne planety w naszym układzie słonecznym. Podstawowym problemem jaki ma rozwiązać projektowany właśnie statek jest zaopatrzenie ich w niezbędne i potrzebne do utrzymania życia jak i rozbudowy surowce. Ich zadaniem będzie skolonizowanie i budowa tam przyczółka, który w przyszłości umożliwi nam podbój tamtych regionów. W całej tej historii jest również mroczny element, mianowicie na powrót kolonistów nikt nie liczy. Więc muszą to być specjalnie wybrane osoby, które są gotowe na tak radykalne posunięcie i zmiany swojego życia.

Obecnie dwie duże agencje kosmiczne będą płacić 1,1 mld. Dolarów na sfinansowanie tego projektu, jeszcze 20 lat temu było to niemożliwe ze względu na to że najzwyczajniej w świecie brakowało pieniędzy na tego rodzaju podróże.

Tak więc dzięki tak znacznemu zastrzykowi pieniędzy jest możliwość że w końcu uda się skolonizować jakąś planetę. Trudno jest na tym etapie wyrokować jakie są szanse takiego przedsięwzięcia oraz czy w ogóle dojdzie do startu takich jednostek w najbliższym czasie, bo to że wystartują kiedyś jest pewne na sto procent. Pamiętajmy że to marzenia napędzają cały nasz świat i warto jest to wziąć pod uwagę jeżeli będziecie chcieli wyśmiać ten pomysł. Jeszcze kilkaset lat temu nieosiągalne było przepłynięcie statkiem przez Ocean a obecnie możemy nad nim przelecieć komfortowym samolotem. Jak widać marzenia ludzi i dążenie do doskonałości idealnie wprawiają w ruch nasze umysły a co za tym idzie posuwamy się ciagle do przodu w naszym rozwoju.

Problemem podczas organizacji tego rodzaju wycieczek jest  zaopatrzenie w surowce niezbędne do rozbudowy stacji jak i wszelkich niezbędnych do życia infrastruktur. Wobec tego najprawdopodobniej będą one dostarczane statkami z ziemi. Tak być musi przynajmniej w pierwszej fazie projektu, bo inaczej nie będzie możliwości zorganizowania tam bazy a co za tym idzie cały projekt upadnie.