Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum kategorii: ‘Inne’

Nowoczesne czytanie

Czasy się zmieniają i na to nic nie poradzimy, obecnie są rzeczy, które są w odwrocie i jedną z takich z całą pewnością są tradycyjny książki. Zastępowane są one ebookami. Generalnie na rynku mamy dostępne zarówno darmowe ebooki jak i tradycyjnie płatne. Zazwyczaj dobre ebooki i popularne kosztują porównywalnie jak książka, często również mamy możliwość wydrukowania sobie ebooka i możemy meić wydaną książkę w sposób tradycyjny.

Generalnie ja osobiście należę do tej grupy ludzi, która lubi czytać tradycyjne ksiązki, jednak należy mieć świadomość że książki elektroniczne mają tą przewagę że możemy mieć ich przy sobie równocześnie kilka, powiedzmy ebooki religijne mamy w komputerze równocześnie z horrorami czy innymi, popularne są również forex ebook, który ma nam pomóc nauczyć się inwestować. Generalnie to ile mamy przy sobie książek zależy tylko od pojemność naszego czytnika, bo jak wiadomo jest ona ograniczona. Tak czy owak jest to bardzo wygodne i coraz częściej spotykane rozwiązanie.

Edukacja multimedialna.

Edukacja przyszłości to edukacja multimedialna. Żyjemy w czasach, gdzie rozwijający się rynek multimedialny pomaga nam nie tylko w rozrywce, lecz także w uczeniu się. Już teraz mamy szeroki dostęp do różnego rodzaju kursów, np. językowych, zapisanych na nośnikach multimedialnych, takich jak płyty CD. Coraz więcej osób wybiera naukę języka obcego poprzez nośniki multimedialne a realnych lektorów, zastępuje wirtualnymi. Stanowi to wygodne i tanie rozwiązanie, pozwalające nam zdobywać wiedzę bez wychodzenia z domu. Nieuchronnie zbliżamy się również do momentu, gdy multimedia zdominują również szkołę, wypierając tradycyjne kanały nauczania.

Już teraz pojawiają się pomysły, aby książki i podręczniki zastąpić tabletami dla wygody uczniów. Dzięki temu, będą mieli dostęp do całej wiedzy poprzez jeden nośnik multimedialny. Wielu uczniów z resztą, już teraz czyta lektury w wersji elektronicznej, lub posiłkuje się dostępnymi audiobookami, pozwalającymi daną książkę po prostu odsłuchać.

Multimedialna inżynieria.

W dzisiejszych czasach, każda dziedzina sprzyjająca rozwojowi cywilizacji nie może się obejść bez wykorzystania multimediów, mających ułatwić i usprawnić pracę. Widoczne jest to szczególnie w dzisiejszaj inżynierii budowlanej, która wykorzystuje multimedia do projektowania technicznego maszyn, lub projektowania motoryzacyjnego pojazdów.

Wykorzystanie multimediów w inżynierii ma nawet swoją specjalną nazwę: CAD Computer Aided Design, oznaczającą projektowanie, które jest wspomagane komputerowo. Komputery pomagają ludziom zaprojektować prawie wszystko, nie tylko przyspieszając ludzką pracę, ale też minimalizując ryzyko błędów w obliczeniach, co sprawia, że projekty komputerowe są nadzwyczaj dokładne i starannie wykonane. Odciąża to niejako człowieka. Coraz więcej specjalistów z zakresu inżynierii, dokształca się specjalnie pod kątem wykorzystania multimediów w swojej pracy, współpracując przy tym z inżynierami softwarowymi specjalizującymi się w specjalnych oprogramowaniach multimedialnych.

Multimedia Messaging System

MMS jest specjalną aplikacją multimedialną, która umożliwia nam zarówno wysyłanie jak i odbieranie wiadomości multimedialnych. Mamy z nią do czynienia, na co dzień, posługując się komputerem lub telefonem komórkowym, w których aplikacja ta stanowi jedną z podstawowych funkcji użytkowych. Dzięki MMS możemy wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe, lecz również pliki audio i video.

Ta sprytna aplikacja znacznie ułatwiła przesyłanie informacji oraz przyspieszyła proces jej docierania do odbiorcy. Informacja w formie multimedialnej, na co dzień stanowi dla nas źródło rozrywki i z tym głównie jest kojarzona, jednak ma również szerokie i powszechne zastosowanie w pracy, właściwie w każdej dziedzinie. W dzisiejszych czasach, ludzie coraz częściej wykorzystują wiadomości multimedialne do komunikowania się między sobą, zastępując nimi tradycyjną rozmowę, co wynika głównie z oszczędności czasu i psychologicznego posługiwania się skrótami myślowymi. Gdyby nie MMS, nie było by to w ogóle możliwe.

Multimedia w reklamie.

Rynek reklamowy stara się wykorzystywać wszystkie środki masowego przekazu, aby dotrzeć do swojego potencjalnego odbiorcy i na niego wpłynąć. Jednym z podstawowych sposobów realizacji tych celów są prezentacje multimedialne, których twórcy mogą czasami pretendować do miana twórców dzieł sztuki multimedialnej. Dzisiejsza reklama nie potrafi obejść się bez prezentacji multimedialnych, mających pokazać reklamowany produkt w sposób atrakcyjny i chwytliwy, działając na tak ważne zmysły człowieka jak wzrok i słuch. Graficy reklamowi tworzą fascynujące prezentacje, które zwracają naszą uwagę starannością wykonania, łatwością przekazu oraz zadziwiają innowacyjnością.

Stosują w nich zarówno animacje, jak i obrazy statyczne. Prezentacja multimedialna pozwala reklamie zaprezentować produkt w innowacyjny i ciekawy sposób, zarówno w Internecie jak i w telewizji, dzięki czemu dociera do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Powstają już nawet firmy, które specjalizują się w tworzeniu nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Określane są one mianem „creative services”.

Internet, jako podstawowe źródło informacji.

Żyjemy w świecie zdominowanym przez wirtualną przestrzeń, w której możemy szybko dotrzeć do potrzebnych nam informacji. Epoka Internetu sprawiła, że coraz więcej osób nie potrzebuje już nawet, do swojej codziennej egzystencji telewizora, gdyż nawet telewizja przeniosła się dziś do Internetu. Dlatego, już od najmłodszych lat, czerpiemy swoją wiedzę właśnie z sieci. Internet stał się źródłem informacji o świecie, życiu, wydarzeniach kulturalnych, politycznych, jak również stanowi źródło wiedzy, która do tej pory była dostępna tylko w bibliotekach.

Wszelkiego rodzaju wiedza naukowa, historyczna i użytkowa jest dziś dostępna użytkownikom Internetu dzięki kilku kliknięciom klawiszy komputera a teraz nawet telefonu komórkowego, który również stanowi powszechne źródło dostępu do wirtualnego świata, który jest odzwierciedleniem rzeczywistości w wersji mikro, rzeczywistości sprowadzonej do zapisu komputerowego, użytego przy różnego rodzaju komputerowych technologiach.

Tablica multimedialna.

W dobie multimediów, niezbędnym narzędziem pracy jest tablica multimedialna, czyli urządzenie, które we współpracy z komputerem oraz multimedialnym projektorem umożliwia przekaz informacji multimedialnej. Jest ona swego rodzaju wielkim ekranem dotykowym, umożliwiającym jego użytkownikowi operacje nawigacyjne sterowane ręcznie za pomocą dotyku. Jest wiele technik wykonania tablic multimedialnych, które umożliwiają ich dotykową obsługę poprzez użycie specjalnego rysika, dłoni lub dowolnego przedmiotu wskazującego, jak na przykład długopis czy ołówek.

Tablice multimedialne umożliwiają obsługę dowolnego programu komputerowego, głównie w celach reprezentacyjnych, gdyż umożliwiają prezentację poszczególnych czynności na dużej przestrzeni widocznej dla dużej grupy osób, dzięki czemu przekaz informacji multimedialnej staje się bardziej przystępny dla większego grona odbiorców jednocześnie. Tablice multimedialne znajdują zastosowanie na wykładach oraz podczas różnego rodzaju prezentacji .

Do czego potrzebne są nam multimedia?

Wydaje się, że dziś, multimedia potrzebne są nam po prostu do życia, gdyż całkowicie zdominowały ludzką egzystencję zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Z definicji jednak, podstawowym celem multimediów miał być przekaz informacji, który środki multimedialne miały usprawnić, przyspieszyć i uatrakcyjnić. Multimedia mają za zadanie połączenie czynników takich jak tekst, głos, obraz ruchomy i nieruchomy w jedną, skompresowaną In formację i szybkie przekazanie jej do odbiorcy za pomocą środków masowego przekazu.

Przeciętny człowiek, pod pojęciem multimedia kojarzy trzy podstawowe środki masowego przekazu, jakimi są telewizja, Internet oraz telefon. Rzeczywiście, u genezy swojego powstania, termin multimedia zawężał się głownie do nich, dziś jednak, jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i obszerny, chroniąc pod swoimi skrzydłami wiele nośników informacji oraz dziedzin nauki specjalizujących się w tej dziedzinie. Multimedia to przede wszystkim szeroko rozumiana audiowizualizacja.

Multimedialne fontanny.

Dziś nawet sztuka jest multimedialna oraz wykorzystuje multimedia do wielu celów. Świetnym tego przykładem jest, trwający od pewnego czasu w Warszawie performance, wykorzystujący do przekazu zarówno obraz, jak i dźwięk, akrobatykę artystyczną oraz specyficzne oświetlenie, głównie wodne, nadające całemu zdarzeniu nadzwyczajny wymiar oraz wywierające niezwykłe wrażenia estetyczne na odbiorcy.

Tzw. Multimedialne fontanny, przywołują niejako na myśl samą genezę pojęcia multimediów, która wzięła się od określenia przedstawienia Andiego Warhola „Exploding Plastic Inevitable”, które łączyło w sobie muzykę, eksperymentalne oświetlenie oraz wielu elementów przekazu wizualnego o cechach performancu. Multimedialna sztuka pokazana na warszawskim podzamczu, każdego lata przyciąga rzesze wielbicieli stanowiąc wyśmienite przedstawienie artystyczne oraz wydarzenie kulturalne. Pokazuje, w jak zaawansowanym stopniu rozwija się i jest wykorzystywany rynek multimedialny, wraz z całym swoim dobytkiem.

Ekrany LCD – popularne nośniki multimedialne.

Dzięki rozwojowi technologii, wiadomości multimedialne mogą wyjść dzisiaj na ulicę i docierać do jeszcze większej grupy odbiorców jednocześnie. Dzieje się tak dzięki wielkoformatowym ekranom LCD, umożliwiających wyświetlanie prezentacji multimedialnych na ulicach miast, co świetnei wykorzystuje reklama. Jest to również wspaniałe źródło reklamy społecznej, Pomagające propagować różnego rodzaju programy prospołeczne mające na celu uświadamianie społeczeństwa oraz jego powszechne edukowanie.

Multimedia świetnie sprawdzają się w tej dziedzinie. Wiadomości multimedialne docierają do odbiorców również w tramwajach, i autobusach, poprzez zainstalowanie w nich, małych ekranów LCD. Widzimy więc, że dziś już nie tylko Internet i telewizja są nośnikami wiadomości multimedialnych. Ekrany LCD świetnie sprawdzają się w tej roli, zarówno w wersji dużej, jak i małej. Dzięki nim, informacja multimedialna może dotrzeć do odbiorcy praktycznie zawsze i wszędzie, w każdym miejscu i o każdej porze.

Epoka ebooków.

Popularny nośnik multimedialny, jakim jest książka elektroniczna, powoli wypiera z naszej świadomości tradycyjną książkę papierową. Powstają już nawet pierwsze biblioteki multimedialne, które pozwalają czytelnikom, korzystać z wiedzy zawartej w książkach elektronicznych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam wielu rzeczy zaoszczędzić. Elektroniczne książki, na pewno oszczędzają nasze miejsce i przestrzeń, poprzez swoja skompresowaną formę zapisaną na dysku twardym komputera, lub płycie CD.

Przede wszystkim jednak, oszczędzają nasz system ekologiczny, dzięki zmniejszeniu wycinki lasów oraz zużycia papieru. Nośniki multimedialne, wszelkiego rodzaju mają oszczędzać nasz czas oraz koszty związane z zakupem informacji przekazanych tradycyjnie. Pozostaje oczywiście jeszcze kwestia sentymentu i odczuć estetycznych. Tradycyjna, papierowa książka ma duszę, której trudno upatrywać w książce elektronicznej, dlatego wielu miłośników czytania, pomimo wszystkiego wybiera standardowe książki.

Konkursy sms

Wyślij sms, wygraj fortunę”. Mniej więcej taki komunikat słyszymy na każdym kroku. Reklamy w gazetach, w telewizji, w internecie zachęcają do wysyłania smsów, które umożliwiają wygranie sprzętu gospodarstwa domowego, telewizorów, laptopów, komputerów. Ale także niemałych pieniędzy. Często wysłanie pierwszego smsa jest darmowej, dopiero później okazuje się, że aby wygrać musimy odpowiedzieć jeszcze na kilka prostych pytań, albo przynajmniej wysłać smsa, tym razem płatnego. Nie wiadomo, ile tego typu konkursów jest organizowanych w Polsce, nie wiadomo, ile nielegalnie. Nie wiadomo też, ile organizatorzy na tych konkursach zarabiają. Wiadomo na pewno, że ich organizacją zajmują się nie tylko firmy-krzaki, ale również poważne instytucje, na przykład telewizja publiczna. Do reklamowania konkursów wykorzystuje znanych aktorów, szanowanych dziennikarzy, co tym bardziej skłania ludzi do uczestnictwa w tych właśnie konkursach. Zwłaszcza starszych ludzi łatwo mogą nabrać ulubieni bohaterowi z oglądanego codziennie serialu. Nie przyjdzie im do głowy, że po wysłaniu darmowego smsa jeszcze będą musieli słać dodatkowe pieniądze, aby coś wygrać. Poza tym jeśli raz weźmiemy udział w takim konkursie czy kupimy tapetę, zawsze już będziemy dostawać smsy zachęcające do kolejnych zakupów czy konkursów. Wielokrotnie informacje o konkursach czy niesamowitych okazjach przesyłają sami operatorzy komórek. Często sms zawiera nasz numer komórki i informację, że już wygraliśmy, tylko trzeba wysłać sms za dziewięć złotych… Oj wielu naiwnych się nabiera. Wielu wierzy, że skoro podany jest ich numer, to znaczy, że wiadomość jest wiarygodna. A to specjalny program, który w treści wiadomości umieszcza numer, na który wiadomość wysyła! Więc teoretycznie każdy może dostać taką wiadomość. Dlatego należy bardzo ostrożnie podchodzić do wszelkich smsów, zwłaszcza tam, gdzie nie ma podanej ceny wysyłanego smsa, ponieważ koszt może wynosić nawet kilkadziesiąt złotych. Jak wszędzie, zalecany jest zdrowy rozsądek.

Jak zaoszczędzić na połączeniach telefonicznych

Rachunek za telefon stanowi często jeden ze znaczniejszych wydatków domowych. Jeśli kilka osób w gospodarstwie domowym ma telefon, koszty mogą znacząco wzrosnąć. Na szczęście istnieje kilka prostych sposobów na obniżenie kosztów połączeń. Warto poświęć kilka chwil na analizę oferty operatorów, można na tym bowiem sporo zaoszczędzić.

Przede wszystkim należy przeanalizować własne potrzeby. Czy więcej dzwonimy, czy częściej rozmawiamy? Należy w oparciu o tę analizę przejrzeć ofertę wszystkich operatorów. I to nie tylko tych głównych: Plusa, Play, Ery i Orange. Spójrzmy też na dostawców nie będących operatorami, związanych z naszym bankiem czy marketem, gdzie najczęściej robimy zakupy. Za każdą operację bankową czy zakupy możemy otrzymać dodatkowe minuty. Poza tym dostawcy ci mają z reguły bardzo proste stawki, jedną taryfę do wszystkich, we własnej sieci rozmowy gratis. Z tego powodu warto rozważyć przeniesienie numeru do innej sieci, gdzie będzie taniej. Warto przenieść numery wszystkich domowników, namówić osoby, z którymi rozmawiamy najczęściej. Takie przeniesienie często nie będzie nas nic kosztowało, jedynie wypełnienie kilku papierków. Jeśli nie mamy ochoty lub z jakiegoś powodu nie możemy zmienić operatora, warto przejrzeć ofertę naszego obecnego operatora, być może dostępny jest pakiet usług bardziej nam odpowiadający, który pozwoli zaoszczędzić  Najlepiej zrobić to samemu, ale można też poprosić o pomoc konsultanta danej firmy. Jeśli trafimy na osobę zaangażowaną, lub powiemy, że chcemy zmienić sieć, być może uda się znaleźć rozwiązanie chociaż trochę korzystniejsze od obecnego. Często lepsze warunki udaje się wynegocjować przy przedłużeniu umowy, jeśli nie potrzebujemy telefonu. Operator nie da nam telefonu „za złotówkę”- ale przecież wiadomo, że ta aparat będziemy płacić w ratach, w abonamencie i opłatach za połączenia. Jeśli nie bierzemy telefonu, nasze stawki powinny być lepsze, a umowa krótsza, na przykład roczna.

Technologia XXI wieku

TechnologieŚwiat pędzi coraz szybciej do przodu, pojawiają się codziennie nowinki technologiczne. Producenci próbują wszystko zminimalizować i dostosować do używania mobilnego. Niemal każdy na świecie posiada telefon komórkowy, MP3 bądź MP4. Te małe urządzenia opanowały współczesny świat i większość gospodarki opiera się na tej produkcji. Funkcje jakie posiadają współczesne telefony niemalże dogoniły funkcjonalność komputerów czy laptopów. Read the rest of this entry »