Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Jaka drukarka do domu

Jeżeli potrzebujemy w mieszkaniu sprzętu drukującego, powinniśmy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nie warto od razu inwestować w najlepszy sprzęt i wydawać sporą ilość pieniędzy, skoro nie skorzystamy w pełni z możliwości, jakie oferuje nam dane urządzenie. Jeżeli nasza drukarka ma za zadanie wydrukować kilka stron dziennie, to dobrze kupić drukarkę laserową. Jeżeli jednak uważamy, że potrzebne jest dodatkowo ksero i skaner, lepiej wtedy zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne atramentowe.

Pozwoli nam ono na stworzenie w domu mini biura. Dzięki temu nie będziemy musieli szukać otwartych punktów ksero, żeby wydrukować, na przykład rozkład pociągu, którym pojedziemy na wycieczkę. Dlatego szukając drukarki do domu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: jak często i w jakich ilościach będziemy korzystać z drukarki, czy potrzebujemy dobrej jakości wydruku, czy potrzebny jest na skaner i możliwość kopiowania. Wtedy powinniśmy bez problemu znaleźć coś odpowiedniego. Jeśli jednak nadal będziemy mieć problem w wyborze, wystarczy zapytać sprzedawcę w sklepie, co jego zdaniem będzie dla nas odpowiednie. Na pewno nam pomoże.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.