Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Jak wykorzystać technologię informacyjną podczas lekcji?

Jak wykorzystać technologię informacyjną podczas lekcji?

Chciałabyś być nowoczesną nauczycielką, jednak brak Ci pomysłów na to, w jaki sposób ożywić swoją lekcję i sprawić, żeby zrobiła wrażenie na uczniach? Z pomocą przychodzi Ci technologia IT. W jak sposób możesz wykorzystać ją na swojej lekcji?

Wykorzystaj szkolną pracownię komputerową jako miejsce, w którym uczniowie stworzą projekt dotyczący konkretnego tematu. Korzystając z komputerów i sieci internetowej uczniowie będą musieli dokonać procesu selekcji dostępnych materiałów, wybrania jednych a odrzucenia innych, będą musieli zastanowić się nad tym, co decyduje o tym, że treść dostępna w Internecie jest wiarygodna. Samo stworzenie projektu również będzie wymagało skorzystania z nowych technologii: przyda się obsługa poczty e – mail, znajomość podstawowych programów dzięki, którym można udostępniać lub edytować pliki online.

Technologia informacyjna zabija monotonię lekcji, sprawia, że uczeń, choć na krótką chwilę trafia z powrotem do swojego świata – do świata komputerów. Przy okazji uczy się jednak czegoś o tym lub innym bohaterze literackim, a to, ile zapamiętał dzięki tworzeniu projektu, jest miarą sukcesu nauczycielki.

Comments are closed.