Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Inteligentne płyty indukcyjne grzejące w każdym punkcie

Codziennie można znaleźć w sieci kolejne nowinki technologiczne, które wprowadzają producenci do swoich urządzeń. Dotyczy to również artykułów gospodarstwa domowego takich jak płyty indukcyjne. W ostatnim czasie wprowadzono kolejny pomysł, który sprawia, że płyta może grzać w dowolnym punkcie na całej swojej powierzchni. Miejsce grzania uzależnione jest od miejsca położenia naczynia takiego jak garnek bądź patelnia.

 

Płyta posiada czujniki, które reagują na nacisk i wiedzą, w którym punkcie położyliśmy naczynie z naszą potrawą. Dzięki temu mamy możliwość umieścić na płycie nawet sześć do ośmiu mniejszych naczyń i jednocześnie grzać potrawy w każdym z nich. W ten sposób jesteśmy w stanie dużo szybciej przygotować większe ilości potraw niż to miało miejsce w przypadku standardowych kuchenek z czterema miejscami grzewczymi. Płyta indukcyjna z czujnikami położenia to idealne rozwiązanie dla firm cateringowych ponieważ technologia ta umożliwi im sprawniejsze przygotowywanie potraw na różne uroczystości.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.