Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Gitary elektryczne z firma Taylor

W muzyce rockowej istotną rolę odgrywają gitary elektryczne. Taylor stara się nam zaprezentować model T5. cechuje się on wyrównaniem poziomu wysokości strun oktawowych, poprzez zastopowanie ukształtowanego podstawka. Poza tym została utworzona T5 – 12 strunnicowa. Na niej możemy zauważyć niesamowite możliwości. Warto jest zaznaczyć, że płyty są wykonywane z lepszych gatunków drewna. Jest na przykład wykorzystywane tutaj drewno Cocbolo, koa, orzechowe, czy palisandrowe. Jakie są nowe linie tych gitar? Pojawia się rodzaj 100 i 200. Nowe gitary dają nam nowe możliwości.

 

Do 3 podstawowych gitar Taylor zaliczamy Taylor 110, 210 oraz 214. Jednak wyszły nowe, w tym 100 i 200, które lepiej wyglądają, jak i są oceniane. Wynika to z faktu, żę posiadają one kształt GA-Grand Auditorium oraz DN-Dreadnought. Jeśli weźmiemy pod uwagę te 2 gitary, to możemy zauważyć, że posiadają nowe przetworniki podmostkowe ES Element. A w linii 200 dostrzegamy boczki laminowane i palisandrowe. Czyli wykonane z lepszego drewna, które coraz częściej jest uwzględniane podczas tworzenia gitar wszelkiego rodzaju.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.