Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Epoka ebooków.

Popularny nośnik multimedialny, jakim jest książka elektroniczna, powoli wypiera z naszej świadomości tradycyjną książkę papierową. Powstają już nawet pierwsze biblioteki multimedialne, które pozwalają czytelnikom, korzystać z wiedzy zawartej w książkach elektronicznych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam wielu rzeczy zaoszczędzić. Elektroniczne książki, na pewno oszczędzają nasze miejsce i przestrzeń, poprzez swoja skompresowaną formę zapisaną na dysku twardym komputera, lub płycie CD.

Przede wszystkim jednak, oszczędzają nasz system ekologiczny, dzięki zmniejszeniu wycinki lasów oraz zużycia papieru. Nośniki multimedialne, wszelkiego rodzaju mają oszczędzać nasz czas oraz koszty związane z zakupem informacji przekazanych tradycyjnie. Pozostaje oczywiście jeszcze kwestia sentymentu i odczuć estetycznych. Tradycyjna, papierowa książka ma duszę, której trudno upatrywać w książce elektronicznej, dlatego wielu miłośników czytania, pomimo wszystkiego wybiera standardowe książki.

Comments are closed.