Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Elektronika w sporcie

Sport to zdrowie – jedne z najbardziej popularnych przysłów. Uprawianie sportu wzmacnia nasze mięśnie, poprawia sylwetkę, krążenie, sprawia, że czujemy się lepiej. Można pomyśleć, że z sportem mało wspólnego ma elektronika. Jednak w XXI wieku elektronika przydaje się nawet w sporcie.
Cały świat elektryzuje się rozgrywkami piłkarskimi, takimi jak Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, czy Liga Mistrzów. Piłkarze biegają za piłką, strzelają bramki ku uciesze widzów. Elektronika pojawia się nawet w piłce nożnej. Ostatnio głośno było o decyzji FIFA, odnośnie wprowadzanie elektronicznego systemu, dzięki któremu sędziowie otrzymają sygnał, czy piłka przekroczyła linię bramkową w sytuacjach spornych. To dobra decyzja działaczy, ponieważ nie jednokrotnie drużyny były krzywdzone, kiedy prawidłowo zdobyty gol nie został uznany. W ten sposób uniknie się przynajmniej części kontrowersji towarzyszących meczom piłkarskim.
Ciekawostka jest również fakt, że w butach piłkarzy są elektroniczne czujniki, które mierzą jaką odległość pokonali oni w ciągu całego spotkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kibic dowiaduje się kto był najbardziej zapracowanym piłkarzem. Jest to tez istotna informacja dla trenera, czy dany zawodnik dał z siebie wszystko w danym spotkaniu.
Nawet zwykle bieganie, nie obejdzie się bez elektroniki. Zaczyna się od zwykłego zegarka, którym mierzymy czas w którym pokonaliśmy określoną odległość. Nie tak dawno, powstała całkiem ciekawa aplikacja na telefon wykorzystująca sygnał GPS. Mierzy ona odległość jaka przebiegliśmy, czas w którym tego dokonaliśmy oraz z jaką prędkością średnia się poruszaliśmy. Aplikacja nazywa się endomondo i powstała z myślą o ludziach czynnie uprawiających sport.
Modne staje się także pulsometr. Biegacze pokonując kolejne kilometry mierzą sobie puls i informację jak bardzo obciążają organizm. Otrzymamy informację na ile rzetelnie wykonaliśmy trening. Istnieją pulsomierze, które trzeba założyć na klatkę piersiową, ale są tez takie, które mierzą puls z nadgarstka lub palca.

Comments are closed.