Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Ekrany LCD – popularne nośniki multimedialne.

Dzięki rozwojowi technologii, wiadomości multimedialne mogą wyjść dzisiaj na ulicę i docierać do jeszcze większej grupy odbiorców jednocześnie. Dzieje się tak dzięki wielkoformatowym ekranom LCD, umożliwiających wyświetlanie prezentacji multimedialnych na ulicach miast, co świetnei wykorzystuje reklama. Jest to również wspaniałe źródło reklamy społecznej, Pomagające propagować różnego rodzaju programy prospołeczne mające na celu uświadamianie społeczeństwa oraz jego powszechne edukowanie.

Multimedia świetnie sprawdzają się w tej dziedzinie. Wiadomości multimedialne docierają do odbiorców również w tramwajach, i autobusach, poprzez zainstalowanie w nich, małych ekranów LCD. Widzimy więc, że dziś już nie tylko Internet i telewizja są nośnikami wiadomości multimedialnych. Ekrany LCD świetnie sprawdzają się w tej roli, zarówno w wersji dużej, jak i małej. Dzięki nim, informacja multimedialna może dotrzeć do odbiorcy praktycznie zawsze i wszędzie, w każdym miejscu i o każdej porze.

Comments are closed.