Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Drukowanie pracy magisterskiej

33Okres studiów to podobno najlepszy czas w życiu człowieka. Można wtedy stworzyć stabilną sieć kontaktów, która w dorosłym życiu może okazać się bardzo pomocna. Czas studiów mija jednak bardzo szybko. Zanim się obejrzymy 5 lat dobiegnie końca i zostanie przed nami postawione zadanie napisania pracy magisterskiej. Obecny system kształcenia sprawia, że umiejętność pisania prac naukowych nabywa się na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Trzeba jednak przyznać, że praca magisterska to nie odtwórczy materiał i trzeba się przy jej pisaniu bardziej starać. Tekst to zazwyczaj połowa sukcesu, trzeba jeszcze zadbać o szatę graficzną. Najlepiej jest, kiedy poświęcimy sporo czasu na sformatowanie tekstu. Kiedy już przygotujemy pracę zarówno pod kątem treści jak i techniki, należy przystąpić do drukowania. Obecnie na rynku introligatorskim możemy skorzystać z różnych urządzeń drukujących. Są wśród nich drukarki laserowe i atramentowe. Te pierwsze charakteryzują się większą wydajnością i odpornością tekstu na zawilgocenie. Koszt wydruku również jest tańszy. Warto zatem zainwestować w dobry wydruk, ponieważ może się to przełożyć na ocenę końcową naszej pracy.

Napisz komentarz

Musisz być zalogowany żeby skomentować artykuł.