Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca December, 2016

Metody kasowanie danych

Kasowanie danych w niektórych wypadkach chroni przed wyciekiem danych osobowych. Dlatego też z tego procesu bardzo często korzystają banki oraz inne instytucje, które muszą gromadzić bardzo ważne informacje w swoich komputerach. Kasowanie dysku obecnie jest usługą dość powszechną, którą trudni się kilkanaście firm na terenie naszego kraju. Do wykonania tego zadania stosują oni przeważnie dwie metody. Pierwszą z nich jest kasowanie programowe. Polega ono na całkowitym wymazaniu wskazanych przez klienta danych znajdujących się na naszym głośniku. Do kasowania trzeba w tym wypadku użyć specjalnego wzoru, który służy do nadpisania dysku. Dzięki temu rozwiązaniu nośnik można potem wykorzystywać ponownie. Firmy gwarantują, że po jednokrotnym nadpisaniu niemożliwe jest odpisanie usuniętych danych. Nieco inaczej działa metoda sprzętowa. W jej przypadku ponowne użytkowania dysku jest praktycznie niemożliwe, a jeśli już będzie do tego sposobność bezie ona znacznie utrudniona i w zasadzie takie rozwiązanie będzie niepraktyczne.

Czym jest kasowanie danych

kasowanie danych jest czynnością, która polega na usuwaniu wszelkiego rodzaju plików, które zostały zapisane na nośniku komputerowym. Kasowanie dysku przeprowadzane jest w taki sposób że potem nie ma możliwości ich późniejszego odzyskania. Najczęściej kasowanie tego rodzaju jest stosowane przy likwidacji nośników archiwalnych oraz złomowaniu niepotrzebnego już sprzętu archiwalnego. Na chwilę obecną istnieją dwa sposoby usuwania danych z dysku. Można tego dokonać za pomocą metody sprzętowej lub można przeprowadzić ten proces przy użyciu specjalistycznych programów. Obie metody jeśli zostaną przeprowadzone przez specjalistów, którzy mają doświadczenie w usuwaniu danych na pewno dadzą takim sam efekt. Obecnie jednak bardziej preferowane jest usuwanie programowe, które charakteryzuje się tym, że po kasowaniu dysku można go ponownie używać. W przypadku kasowania sprzętowego jest to niemożliwe lub w najlepszym przypadku znacznie utrudnione. Jak widać pierwszy wariant daje zdecydowanie większe możliwości i oszczędność, ponieważ nie trzeba od razu kupować nowego dysku.

Kasowanie dysku.

Kasowanie dysku jest stałą praktyką w niektórych przedsiębiorstwach oraz instytucjach rządowych. Dlatego te placówki decydują się na skorzystanie z tego rodzaju usługi? Odpowiedź jest bardzo prosta. Bardzo często na dyskach podchodzących właśnie z takich miejsc znajdują się informacje, które mogą być warte setki milionów dolarów. Chodzi przede wszystkim o projekty nowych maszyn czy też nowoczesne technologie do których niektóre firmy mają prawo na wyłączność. Kasowanie danych ma sprawić, że nigdy te kluczowe dla prosperowania firmy informacje nie trafią do konkurencji lub do ludzi, którzy sprzedadzą je dalej. W przypadku instytucji rządowych kasowanie danych jest już niemal obowiązkiem. Na dyskach zapisywanych jest wiele informacji, które mogą mieć ogromne znaczenie dla racji stanu. Nie można dopuścić do tego by trafiły one w ręce agentów obcego wywiadu, którzy będą mogli dzięki nim zdobyć wiele cennych informacji na tematy polityczne oraz gospodarcze. W tym przypadku koszt kasowania nie ogrywa większej roli.