Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca September, 2016

Android czy Symbian

Gdy już zdecydowaliśmy się na zakup smartfona to czeka nas jeszcze zrozumienie i opanowanie jego oprogramowania. Do tej pory na rynku liderem był Symbian, na jego cechy składają się nieograniczone możliwości rozbudowy telefonu (pod względem software), jednakże wadą jest fakt iż telefony posiadające to oprogramowanie, są przeważnie większe, cięższe i wolniejsze, co zwiększa szansę na załapanie wirusa. Nie wspomnę już o fakcie że omawiane oprogramowanie znacznie częściej się zawiesza i restartuje niż “zwykłe” telefony.

Natomiast Android to już poważna konkurencja. A w zasadzie wkracza tu już bezkonkurencyjność. Android to darmowa platforma dla telefonów komórkowych oparta na systemie Linux, np. w ofercie jest nawigacja android oraz przykładowo crm android. Wykorzystuje on cały wachlarz technologii komunikacyjnych oraz potrafi w pełni korzystać z aparatu fotograficznego oraz kamery, ekranu dotykowego, GPS i innychy. Różnica jest wyczuwalna na odległość. Obsługa jest praktycznie bezstresowa i o niebo lepsza niż w oprogramowaniu Symbian. Wybór pozostawiam użytkownikom. Zwłaszcza nawigacja na androida jest rewelacyjna.

Czy warto inwestować w smartfona?

Postęp cywilizacji w zastraszającym tempie narzuca nam nowości  i udoskonalenia ze świata technologii. Coś co pół roku temu było warte mnóstwo pieniędzy teraz jest rzeczą ze średniej półki, najbardziej odczuwają to smartfony, wart ojest mieć obudowy do smartfonów na różne okazji, dzięki temu nie ulegnie on zniszczeniu. Można kupić tanie etui do smartfona a pozoli to oszczędzić np. na wymienia zbitej szybki. Sprawa dotyczy tak telewizorów, telefonów komórkowych, smartfonów jak i zwykłych urządzeń AGD. Rzecz w tym czy warto ciągle biegać za coraz bardziej wymagającymi rozwiązaniami? Tysiące aplikacji na smartfona, w rzeczywistości korzystamy z góra kilku. Dotykowe ekrany? w zimę, zamarzniętymi palcami nie tak łatwo wybrać numer telefonu do przyjaciela.

Rozmiar? Fakt posiadania smartfona nie pozostanie nie zauważony przez potencjalnego złodziejaszka. I oprogramowanie, oj tu sprawa w ogóle  się komplikuje. Różne oprogramowania, które nie są ze sobą kompatybilne i w kółko wywołują w nas zła falę emocji? Dla porównania, zwykła komórka z dobrym aparatem. Tyle wystarczy nam do szczęścia. Mieć możliwość bycia w kontakcie, pstrykać dzieciom fotki w dobrej rozdzielczości i jednym kabelkiem zrzucać dane do komputera, ot co nam wystarczy do szczęścia.