Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca August, 2016

Samodzielna naprawa laptopów

Powodem, dla którego bardzo wiele osób postanawia naprawiać swoje komputery stacjonarne oraz laptopy na własną rękę, jest chęć zaoszczędzenia na kosztach naprawy. Jednocześnie jednak wzrasta ryzyko, że zamiast usunąć usterkę, jeszcze bardziej ją pogłębimy, a być może nawet doprowadzimy do poważnego uszkodzenia całego urządzenia.

Dlatego też za samodzielną naprawę laptopów czy komputerów lepiej brać się dopiero w chwili, gdy ma się całkowitą pewność, jak można usterkę wyeliminować, jakie części zamienne kupić i jak je wymienić. W innym wypadku naprawa może dać zupełnie odmienne skutki, a jedynym wyjściem z tak patowej sytuacji będzie taki czy inaczej odwiedzenie renomowanego punktu napraw lub oddania laptopa na firmowy serwis naprawczy. Trzeba pamiętać, że „szperanie” w jakichkolwiek sprzętach komputerowych w czasie, gdy są one jeszcze na gwarancji, wiąże się automatycznie z jej utratą. A to oznacza, że ewentualne późniejsze, nieraz bardzo drogie, koszty naprawy trzeba będzie już pokrywać z własnej kieszeni…

Najczęstsze komputerowe usterki

Lista problemów, z jakimi muszą często zmagać się użytkownicy komputerów, jest niesamowicie długa i stale się powiększa z powodu coraz to nowszych sprzętów wprowadzanych na rynek. Usterki i awarie najczęściej dotykają jednak laptopy, które są bardziej podane na uszkodzenia mechaniczne i które znacznie ciężej naprawić samemu niż komputery stacjonarne.

Do najczęstszych komputerowych awarii i problemów, których naprawa wymaga absolutnej wizyty w serwisie technicznym, należą przede wszystkim uszkodzenia klapy (zerwane zawiasy), awarie klawiatury (pełna jej wymiana), uszkodzone monitory (zalane lub popękane) oraz niedziałające stacje dysków. W przypadku innych awarii można się pokusić o samodzielną, indywidualną naprawę zgodną z instrukcją, jednak w wymienionych wyżej sytuacjach należy koniecznie odwiedzić serwis i zdać się na doświadczenie oraz profesjonalizm jego pracowników. Trzeba pamiętać jednak, że takie naprawy nie należą do najtańszych, dlatego niekiedy warto rozważyć opcję kupna nowego sprzętu niż usuwanie wad ze starego.