Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca March, 2016

Naprawa komputera czy kupno nowego

Przy poważniejszych awariach komputera, gdy naprawienie usterki okaże się wyjątkowo drogie a nawet nieopłacalne, warto czasami rozważyć opcję kupienia nowego sprzętu, który posłuży dłużej niż ten naprawiony. Każdy serwis komputerowy posiada z pewnością własne zaplecze sprzedażowe i może zaoferować nabywcy kupno doskonałej jakości laptopów i komputerów, w cenie porównywanej z tą (lub nieco większą), jaką przyszłoby zapłacić za naprawę.

Wiele osób przywiązanych jest jednak do swoich komputerów na tyle, że o wiele bardziej woli naprawiać stare laptopy niż decydować się na kupno nowego sprzętu. Takie rozwiązanie ma sens, jeśli komputer nie posiada żadnych większych wad, a usterki nie odnawiają się na nowo. W tym drugim przypadku każdorazowa naprawa i usunięcie takiej awarii mijałaby się z celem: komputer naprawiany byłby jedynie doraźnie, a usterka wcześniej czy później znów by wystąpiła, generując kolejne koszty. Aby uniknąć takiego błędnego koła lepiej jest więc zdecydować się na kupno nowego komputera i zapomnieć o jego naprawach na długi czas.