Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca February, 2016

Komputery stacjonarne czy laptopy?

Świat komputerowy już dawno podzielił się na trzy grupy: miłośników komputerów stacjonarnych, miłośników laptopów oraz osoby niezdecydowane. Ta ostatnia grupa wbrew wszelkim pozorom okazuje się najmniej liczna, ponieważ większość ludzi doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czy woli laptopy czy też lepiej im się pracuje na komputerach stacjonarnych.

W kontekście ewentualnych napraw wykonywanych samodzielnie, z pominięciem fachowego, ale płatnego serwisu naprawczego, o wiele korzystniej prezentują się zwyczajne komputery. Ich budowa jest prosta i bardzo intuicyjna, dlatego ich naprawa nie wymaga często tak technicznej i zaawansowanej wiedzy jak w przypadku bardziej skomplikowanych laptopów. Te ostatnie są bowiem urządzeniami znacznie mniejszymi, w których stosuje się mikro technologię. Nierzadko tylko profesjonalny serwis laptopów jest więc w stanie szybko i bezproblemowo usunąć daną usterkę, ponieważ posiada do tego odpowiednie narzędzia, również te diagnozujące awarię. Miłośnikom laptopów pozostaje więc jedynie żyć w nadziei, że ich ukochane sprzęty nie będą się często psuły.