Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca January, 2016

Prywatne serwisy komputerowe

Kiedy ma się zamiar zanieść zepsuty komputer do naprawy, trzeba jeszcze wybrać odpowiedni serwis, który się tym zajmie i usunie usterkę. Sprawa jest prosta, jeśli komputer nadal obejmuje gwarancja: wtedy wystarczy oddać go do sklepu, w którym był kupiony. Gorzej, gdy sprzęt już na gwarancji nie jest, a serwisy firmowe życzą sobie za naprawę wysokiej i słonej zapłaty, która nieczęsto jest ponad nasze możliwości finansowe.

W takiej sytuacji można znaleźć jednak bardzo korzystne wyjście i zanieść komputery do prywatnego serwisu, gdzie również wykonywana jest ich naprawa i gdzie koszt takiej usługi jest znacznie mniejszy. Dodatkowo sam czas oczekiwania na naprawienie sprzętu również jest mniejszy od tego, który proponują serwisy pogwarancyjne. Powodem jest brak konieczności odsyłania sprzętu do głównej centrali – laptopy czy komputery stacjonarne są naprawiane na miejscu, a przy mniejszych usterkach nawet od ręki i w tym samym dniu. Prywatne serwisy komputerowe działają też często na zasadach pośrednictwa w sprzedaży i kupnie używanych komputerów.