Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca September, 2015

Naprawy komputerów na gwarancji

Kupując jakikolwiek komputer stacjonarny i jakikolwiek laptop każdy nabywca otrzymuje do niego stosowną gwarancję, która określa zakres ewentualnych napraw. W przypadku dużych, renomowanych firm zakres ten jest bardzo szeroki, dlatego nawet zwyczajna naprawa uszkodzonego przycisku na klawiaturze może zostać objęta warunkami gwarancji, a użytkownik nie zapłaci za to ani złotówki.

Naprawy gwarancyjne kojarzone są jednak z bardzo długim czasem oczekiwania na ich realizację (łącznie z przesłaniem i odesłaniem sprzętu do serwisu). Dlatego osoby, dla których laptopy i komputery są miejscem i narzędziem pracy, starają się raczej naprawiać je szybko i na własną rękę, aby nie pozbawiać się dostępu do swojego sprzętu na tak długi czas. Można ominąć jednak tą długą procedurę odwiedzając serwis naprawczy, który ma podpisaną umowę z producentem danego sprzętu. Wtedy naprawa często wykonywana jest od ręki lub w znacznie krótszym czasie niż na typowej gwarancji, a co najważniejsze – nadal nie zapłacimy za nią ani złotówki.