Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca October, 2014

Edukacja multimedialna.

Edukacja przyszłości to edukacja multimedialna. Żyjemy w czasach, gdzie rozwijający się rynek multimedialny pomaga nam nie tylko w rozrywce, lecz także w uczeniu się. Już teraz mamy szeroki dostęp do różnego rodzaju kursów, np. językowych, zapisanych na nośnikach multimedialnych, takich jak płyty CD. Coraz więcej osób wybiera naukę języka obcego poprzez nośniki multimedialne a realnych lektorów, zastępuje wirtualnymi. Stanowi to wygodne i tanie rozwiązanie, pozwalające nam zdobywać wiedzę bez wychodzenia z domu. Nieuchronnie zbliżamy się również do momentu, gdy multimedia zdominują również szkołę, wypierając tradycyjne kanały nauczania.

Już teraz pojawiają się pomysły, aby książki i podręczniki zastąpić tabletami dla wygody uczniów. Dzięki temu, będą mieli dostęp do całej wiedzy poprzez jeden nośnik multimedialny. Wielu uczniów z resztą, już teraz czyta lektury w wersji elektronicznej, lub posiłkuje się dostępnymi audiobookami, pozwalającymi daną książkę po prostu odsłuchać.

Multimedialna inżynieria.

W dzisiejszych czasach, każda dziedzina sprzyjająca rozwojowi cywilizacji nie może się obejść bez wykorzystania multimediów, mających ułatwić i usprawnić pracę. Widoczne jest to szczególnie w dzisiejszaj inżynierii budowlanej, która wykorzystuje multimedia do projektowania technicznego maszyn, lub projektowania motoryzacyjnego pojazdów.

Wykorzystanie multimediów w inżynierii ma nawet swoją specjalną nazwę: CAD Computer Aided Design, oznaczającą projektowanie, które jest wspomagane komputerowo. Komputery pomagają ludziom zaprojektować prawie wszystko, nie tylko przyspieszając ludzką pracę, ale też minimalizując ryzyko błędów w obliczeniach, co sprawia, że projekty komputerowe są nadzwyczaj dokładne i starannie wykonane. Odciąża to niejako człowieka. Coraz więcej specjalistów z zakresu inżynierii, dokształca się specjalnie pod kątem wykorzystania multimediów w swojej pracy, współpracując przy tym z inżynierami softwarowymi specjalizującymi się w specjalnych oprogramowaniach multimedialnych.

Multimedia Messaging System

MMS jest specjalną aplikacją multimedialną, która umożliwia nam zarówno wysyłanie jak i odbieranie wiadomości multimedialnych. Mamy z nią do czynienia, na co dzień, posługując się komputerem lub telefonem komórkowym, w których aplikacja ta stanowi jedną z podstawowych funkcji użytkowych. Dzięki MMS możemy wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe, lecz również pliki audio i video.

Ta sprytna aplikacja znacznie ułatwiła przesyłanie informacji oraz przyspieszyła proces jej docierania do odbiorcy. Informacja w formie multimedialnej, na co dzień stanowi dla nas źródło rozrywki i z tym głównie jest kojarzona, jednak ma również szerokie i powszechne zastosowanie w pracy, właściwie w każdej dziedzinie. W dzisiejszych czasach, ludzie coraz częściej wykorzystują wiadomości multimedialne do komunikowania się między sobą, zastępując nimi tradycyjną rozmowę, co wynika głównie z oszczędności czasu i psychologicznego posługiwania się skrótami myślowymi. Gdyby nie MMS, nie było by to w ogóle możliwe.