Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca September, 2014

Multimedia w reklamie.

Rynek reklamowy stara się wykorzystywać wszystkie środki masowego przekazu, aby dotrzeć do swojego potencjalnego odbiorcy i na niego wpłynąć. Jednym z podstawowych sposobów realizacji tych celów są prezentacje multimedialne, których twórcy mogą czasami pretendować do miana twórców dzieł sztuki multimedialnej. Dzisiejsza reklama nie potrafi obejść się bez prezentacji multimedialnych, mających pokazać reklamowany produkt w sposób atrakcyjny i chwytliwy, działając na tak ważne zmysły człowieka jak wzrok i słuch. Graficy reklamowi tworzą fascynujące prezentacje, które zwracają naszą uwagę starannością wykonania, łatwością przekazu oraz zadziwiają innowacyjnością.

Stosują w nich zarówno animacje, jak i obrazy statyczne. Prezentacja multimedialna pozwala reklamie zaprezentować produkt w innowacyjny i ciekawy sposób, zarówno w Internecie jak i w telewizji, dzięki czemu dociera do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Powstają już nawet firmy, które specjalizują się w tworzeniu nowoczesnych prezentacji multimedialnych. Określane są one mianem „creative services”.

Internet, jako podstawowe źródło informacji.

Żyjemy w świecie zdominowanym przez wirtualną przestrzeń, w której możemy szybko dotrzeć do potrzebnych nam informacji. Epoka Internetu sprawiła, że coraz więcej osób nie potrzebuje już nawet, do swojej codziennej egzystencji telewizora, gdyż nawet telewizja przeniosła się dziś do Internetu. Dlatego, już od najmłodszych lat, czerpiemy swoją wiedzę właśnie z sieci. Internet stał się źródłem informacji o świecie, życiu, wydarzeniach kulturalnych, politycznych, jak również stanowi źródło wiedzy, która do tej pory była dostępna tylko w bibliotekach.

Wszelkiego rodzaju wiedza naukowa, historyczna i użytkowa jest dziś dostępna użytkownikom Internetu dzięki kilku kliknięciom klawiszy komputera a teraz nawet telefonu komórkowego, który również stanowi powszechne źródło dostępu do wirtualnego świata, który jest odzwierciedleniem rzeczywistości w wersji mikro, rzeczywistości sprowadzonej do zapisu komputerowego, użytego przy różnego rodzaju komputerowych technologiach.

Tablica multimedialna.

W dobie multimediów, niezbędnym narzędziem pracy jest tablica multimedialna, czyli urządzenie, które we współpracy z komputerem oraz multimedialnym projektorem umożliwia przekaz informacji multimedialnej. Jest ona swego rodzaju wielkim ekranem dotykowym, umożliwiającym jego użytkownikowi operacje nawigacyjne sterowane ręcznie za pomocą dotyku. Jest wiele technik wykonania tablic multimedialnych, które umożliwiają ich dotykową obsługę poprzez użycie specjalnego rysika, dłoni lub dowolnego przedmiotu wskazującego, jak na przykład długopis czy ołówek.

Tablice multimedialne umożliwiają obsługę dowolnego programu komputerowego, głównie w celach reprezentacyjnych, gdyż umożliwiają prezentację poszczególnych czynności na dużej przestrzeni widocznej dla dużej grupy osób, dzięki czemu przekaz informacji multimedialnej staje się bardziej przystępny dla większego grona odbiorców jednocześnie. Tablice multimedialne znajdują zastosowanie na wykładach oraz podczas różnego rodzaju prezentacji .

Do czego potrzebne są nam multimedia?

Wydaje się, że dziś, multimedia potrzebne są nam po prostu do życia, gdyż całkowicie zdominowały ludzką egzystencję zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej. Z definicji jednak, podstawowym celem multimediów miał być przekaz informacji, który środki multimedialne miały usprawnić, przyspieszyć i uatrakcyjnić. Multimedia mają za zadanie połączenie czynników takich jak tekst, głos, obraz ruchomy i nieruchomy w jedną, skompresowaną In formację i szybkie przekazanie jej do odbiorcy za pomocą środków masowego przekazu.

Przeciętny człowiek, pod pojęciem multimedia kojarzy trzy podstawowe środki masowego przekazu, jakimi są telewizja, Internet oraz telefon. Rzeczywiście, u genezy swojego powstania, termin multimedia zawężał się głownie do nich, dziś jednak, jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i obszerny, chroniąc pod swoimi skrzydłami wiele nośników informacji oraz dziedzin nauki specjalizujących się w tej dziedzinie. Multimedia to przede wszystkim szeroko rozumiana audiowizualizacja.

Multimedialne fontanny.

Dziś nawet sztuka jest multimedialna oraz wykorzystuje multimedia do wielu celów. Świetnym tego przykładem jest, trwający od pewnego czasu w Warszawie performance, wykorzystujący do przekazu zarówno obraz, jak i dźwięk, akrobatykę artystyczną oraz specyficzne oświetlenie, głównie wodne, nadające całemu zdarzeniu nadzwyczajny wymiar oraz wywierające niezwykłe wrażenia estetyczne na odbiorcy.

Tzw. Multimedialne fontanny, przywołują niejako na myśl samą genezę pojęcia multimediów, która wzięła się od określenia przedstawienia Andiego Warhola „Exploding Plastic Inevitable”, które łączyło w sobie muzykę, eksperymentalne oświetlenie oraz wielu elementów przekazu wizualnego o cechach performancu. Multimedialna sztuka pokazana na warszawskim podzamczu, każdego lata przyciąga rzesze wielbicieli stanowiąc wyśmienite przedstawienie artystyczne oraz wydarzenie kulturalne. Pokazuje, w jak zaawansowanym stopniu rozwija się i jest wykorzystywany rynek multimedialny, wraz z całym swoim dobytkiem.

Ekrany LCD – popularne nośniki multimedialne.

Dzięki rozwojowi technologii, wiadomości multimedialne mogą wyjść dzisiaj na ulicę i docierać do jeszcze większej grupy odbiorców jednocześnie. Dzieje się tak dzięki wielkoformatowym ekranom LCD, umożliwiających wyświetlanie prezentacji multimedialnych na ulicach miast, co świetnei wykorzystuje reklama. Jest to również wspaniałe źródło reklamy społecznej, Pomagające propagować różnego rodzaju programy prospołeczne mające na celu uświadamianie społeczeństwa oraz jego powszechne edukowanie.

Multimedia świetnie sprawdzają się w tej dziedzinie. Wiadomości multimedialne docierają do odbiorców również w tramwajach, i autobusach, poprzez zainstalowanie w nich, małych ekranów LCD. Widzimy więc, że dziś już nie tylko Internet i telewizja są nośnikami wiadomości multimedialnych. Ekrany LCD świetnie sprawdzają się w tej roli, zarówno w wersji dużej, jak i małej. Dzięki nim, informacja multimedialna może dotrzeć do odbiorcy praktycznie zawsze i wszędzie, w każdym miejscu i o każdej porze.

Drukowanie pracy magisterskiej

33Okres studiów to podobno najlepszy czas w życiu człowieka. Można wtedy stworzyć stabilną sieć kontaktów, która w dorosłym życiu może okazać się bardzo pomocna. Czas studiów mija jednak bardzo szybko. Zanim się obejrzymy 5 lat dobiegnie końca i zostanie przed nami postawione zadanie napisania pracy magisterskiej. Obecny system kształcenia sprawia, że umiejętność pisania prac naukowych nabywa się na poziomie studiów pierwszego stopnia.

Trzeba jednak przyznać, że praca magisterska to nie odtwórczy materiał i trzeba się przy jej pisaniu bardziej starać. Tekst to zazwyczaj połowa sukcesu, trzeba jeszcze zadbać o szatę graficzną. Najlepiej jest, kiedy poświęcimy sporo czasu na sformatowanie tekstu. Kiedy już przygotujemy pracę zarówno pod kątem treści jak i techniki, należy przystąpić do drukowania. Obecnie na rynku introligatorskim możemy skorzystać z różnych urządzeń drukujących. Są wśród nich drukarki laserowe i atramentowe. Te pierwsze charakteryzują się większą wydajnością i odpornością tekstu na zawilgocenie. Koszt wydruku również jest tańszy. Warto zatem zainwestować w dobry wydruk, ponieważ może się to przełożyć na ocenę końcową naszej pracy.

Jaka drukarka do domu

Jeżeli potrzebujemy w mieszkaniu sprzętu drukującego, powinniśmy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Nie warto od razu inwestować w najlepszy sprzęt i wydawać sporą ilość pieniędzy, skoro nie skorzystamy w pełni z możliwości, jakie oferuje nam dane urządzenie. Jeżeli nasza drukarka ma za zadanie wydrukować kilka stron dziennie, to dobrze kupić drukarkę laserową. Jeżeli jednak uważamy, że potrzebne jest dodatkowo ksero i skaner, lepiej wtedy zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne atramentowe.

Pozwoli nam ono na stworzenie w domu mini biura. Dzięki temu nie będziemy musieli szukać otwartych punktów ksero, żeby wydrukować, na przykład rozkład pociągu, którym pojedziemy na wycieczkę. Dlatego szukając drukarki do domu powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań: jak często i w jakich ilościach będziemy korzystać z drukarki, czy potrzebujemy dobrej jakości wydruku, czy potrzebny jest na skaner i możliwość kopiowania. Wtedy powinniśmy bez problemu znaleźć coś odpowiedniego. Jeśli jednak nadal będziemy mieć problem w wyborze, wystarczy zapytać sprzedawcę w sklepie, co jego zdaniem będzie dla nas odpowiednie. Na pewno nam pomoże.

Epoka ebooków.

Popularny nośnik multimedialny, jakim jest książka elektroniczna, powoli wypiera z naszej świadomości tradycyjną książkę papierową. Powstają już nawet pierwsze biblioteki multimedialne, które pozwalają czytelnikom, korzystać z wiedzy zawartej w książkach elektronicznych. Jest to rozwiązanie, które pozwoli nam wielu rzeczy zaoszczędzić. Elektroniczne książki, na pewno oszczędzają nasze miejsce i przestrzeń, poprzez swoja skompresowaną formę zapisaną na dysku twardym komputera, lub płycie CD.

Przede wszystkim jednak, oszczędzają nasz system ekologiczny, dzięki zmniejszeniu wycinki lasów oraz zużycia papieru. Nośniki multimedialne, wszelkiego rodzaju mają oszczędzać nasz czas oraz koszty związane z zakupem informacji przekazanych tradycyjnie. Pozostaje oczywiście jeszcze kwestia sentymentu i odczuć estetycznych. Tradycyjna, papierowa książka ma duszę, której trudno upatrywać w książce elektronicznej, dlatego wielu miłośników czytania, pomimo wszystkiego wybiera standardowe książki.

Urządzenia wielofunkcyjne

34Współczesny rozwój techniki sprawił, że w gabarytach niewielkiej drukarki zmieszczono jeszcze dwa dodatkowe sprzęty, które osobno zajmowały również trochę miejsca. Urządzenia wielofunkcyjne oprócz samej drukarki posiadają jeszcze kopiarkę i skaner. Sprawia to, że w każdym domu można mieć swój prywatny punkt ksero. Przy obecnym rozwoju techniki warto zainwestować w tego typu sprzęt. Urządzenia wielofunkcyjne występują w dwóch odmianach.

Są to urządzenia atramentowe oraz laserowe. Te pierwsze można kupić za stosunkowo nieduże pieniądze. Koszty eksploatacyjne natomiast niejednokrotnie przewyższają samą cenę drukarki. W przypadku drukarek laserowych zachodzi odwrotna tendencja. Są one droższe w zakupie. Zwłaszcza jeżeli decydujemy się na urządzenie drukujące w kolorze. Jednak koszty eksploatacyjne w przeliczeniu jednostkowym są dużo niższe nić w przypadku urządzeń atramentowych. Dlatego jeżeli kupować urządzenie, które ma być często eksploatowane warto zainwestować w urządzenie laserowe. Jest ono po prostu bardziej opłacalne.

Zalety drukarek laserowych

O tym, że drukarka laserowa jest dużo lepsza od drukarki atramentowej, nie wspominając już o dawnych igłowych, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Obecnie na rynku multimediów i elektroniki można znaleźć wiele urządzeń, które dedykowane są dla różnych działalności. Można dokonać zakupu drukarki do biura, do domu, czy do przedsiębiorstwa zajmującego się kserowaniem i drukowaniem na dużą skalę, na przykład drukowaniem wielkoformatowym.

Drukarka laserowa pozwala na szybki wydruk wielu stron w niedługim czasie. Wyróżnić można drukarki laserowe, kolorowe oraz monochromatyczne, czyli takie, które drukują wyłącznie na czarno. Ta druga opcja dobra jest dla firm, które drukarki używają jedynie do drukowania umów dla kontrahentów lub do drukowania życiorysów osób ubiegających się u nich o pracę. Drukarka kolorowa polecana jest tym osobom, które mocno stawiają na estetykę. Dzięki temu mogą drukować foldery, oferty zakupowe czy innego rodzaju dokumenty, które mają za zadanie zaciekawić odbiorców i koniec końców zachęcić do skorzystania z proponowanych usług.

Kiedy kupić drukarkę?

35Wbrew pozorom są takie momenty na rynku techniki i multimediów, które oferują bardziej korzystne warunki zakupu dla klienta. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, dlatego żeby firma mogła zarobić na oferowanym przez siebie sprzęcie, musi zaoferować lepsze ceny niż inni producenci. Są dwa momenty kiedy warto kupić sprzęt do drukowania.

Przede wszystkim należy pamiętać, że w takich okresach jak święta bożego narodzenia, czy okres bezpośrednio poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego i akademickiego będzie obfitował w wyższe ceny. Jest to czas większego zainteresowania, dlatego też producenci maksymalnie podwyższają cenę. Wiedzą bowiem, że istnieje popyt, który są w stanie zaspokoić nawet przy wykorzystaniu wyższej ceny. Warto zatem odczekać aż te gorące okresy miną i wtedy przejść się do sklepu z elektroniką. Różnice w cenach mogą nas zaskoczyć. Czasami sięgają one nawet kilkuset złotych. Warto pamiętać, że ta reguła ma zastosowanie do wszystkich produktów elektronicznych, które coraz częściej kupuje się sezonowo.

Dla graczy najlepszy sprzęt

Komputery dla graczy to bardzo specyficzna grup sprzętu. Wyposażone w potężne karty graficzne, coraz częściej także umożliwiające generowanie obrazu trójwymiarowego oraz kompatybilne z nimi monitory wysokiej jakości. Specjalna gama peryferiów wspomaga szybkie komputery w błyskawicznych reakcjach na precyzyjne wskazania gracza. Tu najważniejsza jest jednak moc grafiki i samego procesora. Dlatego też, ze względu właśnie na zastosowanie najnowszych podzespołów, komputery stacjonarne, znacznie częściej wykorzystywane przez graczy niż przenośne, dość wyraźnie odstają cenowo od średniej.

Niestety, starzeją się równie szybko, a w zasadzie nawet szybciej od pozostałych klas sprzętu. Każda nowa gra ma coraz wyższe wymagania, którym słabsze komputery nie są już w stanie podołać i tak napędza się rozwój komputerów i gier. Na pewno trzeba wiedzieć, że decydując się na komputery stacjonarne poświęcimy mobilność, ale w zamian otrzymamy bardzo dobre parametry grafiki, znacznie lepsze niż w większości notebooków, nie wspominając już o netbookach, które zdecydowanie do gier nie nadają się najlepiej. Kwestia wyboru wciąż pozostaje otwarta, zwłaszcza, że rozwój komputerów postępuje wprost niewyobrażalnie szybko.