Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca August, 2014

Zmiany dynamiczne

14Różnorodność dostępnych na rynku komputerowym rozwiązań sprawia, że tradycyjny podział na komputery stacjonarne i przenośne jest mniej wyraźny niż jeszcze jakiś czas temu. Oczywiście znacznie łatwiej jest „uziemić” komputer mobilny- bez mobilnego internetu w zasadzie staje się on przenośną maszyną do pisania, a można to wrażenie spotęgować na przykład sprzęgając go ze stacjonarnym monitorem. Trochę trudniej jest zmobilizować komputery stacjonarne, jednak dzięki dyskom zewnętrznym i innym wynalazkom można prowadzić działania na własnych plikach na niekoniecznie swoim komputerze, i jest to, o dziwo, zadanie znacznie bardziej logiczne niż praca na potwornie okablowanym laptopie.

Warto zauważyć, że tez nie zawsze mobilność powinna być wyznacznikiem jakości. Nie da się ukryć, że komputery przenośne to wyższy prestiż i zazwyczaj większa wygoda. W ostateczności jednak coś za coś i dostajemy z reguły słabszą grafikę, a i pracę z touchpadem nie każdy uznaje za przyjemność. Zbyt często zapominamy, że mobilny i lepszy to nie synonimy i istnieje milion sytuacji, w których komputer stacjonarny będzie zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem. Wszystko zależy od przeznaczenia danego komputera i charakteru naszego zajęcia oraz stylu życia.

Uzależniająca sieć internetowa.

Czy potraficie wyobrazić sobie własne życie bez dostępu do Internetu? Bez możliwości kontaktowania się ze znajomymi za pomocą e-maila czy komunikatorów? A może nie jesteście w stanie choćby przez jeden dzień nie sprawdzić waszego statusu na jednym z serwisów społecznościowych? Jeżeli pierwszym waszym krokiem po powrocie do domu jest włączenie komputera i zalogowanie do sieci – to niestety znak, że blisko wam do uzależnienia.

W krajach zachodnich obserwuje się wiele przypadków osób wręcz nie funkcjonują bez możliwości sprawdzenia aktualnych informacji sieciowych. To poważny problem społeczny, który niestety trudno wyeliminować. Co prawda powstają coraz to nowe stowarzyszenia i organizacje mające na celu pomoc takim osobom, jednak odsetek tych, którzy są gotowi przyznać się do własnego uzależnienia jest naprawdę niewielki. A przecież Internet może uzależniać w taki sam sposób jak papierosy czy kawa. Z biegiem lat staje się głęboko zakorzenionym przyzwyczajeniem, bez którego trudno się obejść. To rodzina w dużej mierze odpowiedzialna jest za to, aby monitorować stan uzależnienia jej członków. I to od niej powinna wyjść pierwsza inicjatywa pomocy.

Technika sprawia, że przebywanie w kuchni jest teraz przyjemnością.

Technika przekłada się na rozwiązania praktyczne, które znacząco wpływają na nasze obowiązki, które stają się prostsze niż kiedyś. Technika na pewno jest bardzo pomocna w czasie pracy w kuchni. Obecnie chyba nikt nie jest sobie w stanie wyobrazić kuchni bez takich urządzeń jak lodówka, zmywarka oraz mikrofalówkach.

Te urządzenia do najważniejsze zdobycze techniki, które służą nam do przechowywania i przyrządzania posiłków. Mimo tego, że stają się one coraz bardziej skomputeryzowane to i tak z każdym rokiem coraz łatwiej je obsługiwać. Jednym z podstawowych elementów kuchni jest lodówka. Jest to urządzenie, które służy jak wiadomo do przechowywania jedzenia. Jest ono wyposażone najczęściej w zamrażalnik. Chłodziarko-zamrażalki mają z reguły dwoje drzwi. Chłodziarka działa w temperaturze około trzech do siedmiu stopni. Zamrażalki jak sama nazwa wskazuje są znacznie zimniejsze. Może w nich panować temperatura nawet do minus dwudziestu stopni Celsjusza. Lodówki to także największe urządzenia jakie możemy znaleźć w każdej polskiej kuchni.

DVD w Polsce.

15Odtwarzacze DVD oraz płyty, które są przez nie czytane nie są nowością w naszym kraju. Są one obecne w naszych domach już od kilku dobrych lat i w dalszym ciągu cieszą się ogromną popularnością. Najczęściej za pomocą takiego nośnika oglądamy filmy oraz zdjęcia z wakacji. Z każdym kolejnym rokiem producenci tego rodzaju sprzętu multimedialnego zaskakują swoich klientów nowościami, które od razu przykuwają uwagę. Przykładowo na chwilę obecną istnieje możliwość zakupu takiego odtwarzacza dvd, który da nam możliwość podłączenia go naszego komputera.

Za jego pośrednictwem będzie można na przykład pobierać pliki z internetu. Co ciekawe obecna technika daje możliwość wykonania tego zadania bezprzewodowo. Producenci odtwarzaczy DVD doskonale zdają sobie sprawę z tego, że internet jest dzisiaj potężnym narzędziem, z którego korzysta niemal każdy. Warto więc robić wszystko by zapewnić klientom kontakt z nim. Odtwarzacze nie robią już takie wrażenia na potencjalnych zainteresowanych jeżeli posiadają takie umiejętności jak możliwość czytania plików mp3 czy odtwarzania wielu formatów filmów.