Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca January, 2014

Jaki telewizor dla naszego mieszkania?

Wybór odpowiedniego telewizora nie jest prostą sprawą. Wiadomo przecież, że to urządzenie jest jednym z najbardziej reprezentatywnych w mieszkaniu, i każdy nasz gość zwróci uwagę na telewizor. Najważniejszą sprawą jest dobór wielkości telewizora, głównie chodzi o przekątną ekranu, gdyż w obecnych czasach to ekran zajmuje najwięcej miejsca, a wszystko za ekranem jest niesamowicie cienkie.
Gdy już dobierzemy wielkość, należy zastanowić się nad typem telewizora. Tradycyjne telewizory kineskopowe odchodzą powoli w zapomnienie, mimo iż ciągle są najtańszą opcją, to w sklepach spotyka się je coraz rzadziej. Nasz wybór będzie więc skierowany głównie w 3 kierunki technologii: plazmę, telewizory LCD oraz LED.
Tak naprawdę wybór między nimi jest dosyć trudny, ponieważ każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Należało, by się zastanowić jak każdy z tych telewizorów prezentowałby się w konkretnym pomieszczeniu. Zależy czy zależy nam na dobrych kątach widzenia, cenie, poborze prądu czy bezawaryjności.

Rola telefonów komórkowych

Jeszcze kilka lat temu byłoby wręcz nie do pomyślenia, aby każdy z nas miał swój własny telefon komórkowy. Dzisiaj nie ma w tym nic dziwnego, a własne telefony komórkowe mają już nawet małe dzieciaki w podstawówce. Bardzo często też dochodzi do sytuacji, gdy takie telefony nosi się nawet po dwie albo trzy sztuki – jeden prywatny, jeden firmowy i jeden zastępczy, gdyby któryś z tych dwóch poprzednich się nagle zepsuł. Sam rynek telefonów komórkowych szacuje się obecnie na jeden z największych na świecie, wyprzedzany jedynie przez takie rynki jak samochodowy oraz oczywiście czystą gospodarkę rolniczą.

Wiele osób przyznaje bowiem, że bez telefonu komórkowego nie jest w stanie poprawnie funkcjonować i żyć, chodzić do pracy, do szkoły czy na uczelnię. Telefon komórkowy okazuje się nam w dwudziestym pierwszym wieku urządzeniem niezwykle potrzebnym do normalnego funkcjonowania. Dla wielu osób nawet chwilowe rozstanie się z telefonem komórkowym – chociażby kilkugodzinne – staje się ogromną tragedią.

telefony komórkowe, połączenia, rynek telefonów

Zastosowanie nowoczesnych technologii w artykułąch gospodarstwa domowego

Artykuły gospodarstwa domowego to urządzenia, bez których trudno się żyje. Zarówno pralki, lodówki czy kuchenki gazowe lub elektryczne to urządzenia, które pomagają nam w wykonywaniu codziennych obowiązków. Ciężko więc sobie wyobrazić życie bez nich. Z tego powodu producenci ulepszają je z roku na rok, tak aby były jeszcze doskonalsze i bardziej funkcjonalne.

Przykładem mogą być inteligentne systemy prania, które powodują automatyczne dostosowanie temperatury wody oraz długości cyklu prania w zależności od tego jakie tkaniny pierzemy, czy są mocno zabrudzone oraz czy są białe lub kolorowe. Również lodówki potrafią aktualnie ustawiać temperaturę strefowo tak aby przy jednych produktach wynosiła ona około czterech stopni a na kolejnej półce gdzie są na przykład szybciej psujące się produkty stworzy warunki atmosferyczne w okolicach zero stopni. Nie można nie wspomnieć o piekarnikach, które potrafią same dostosować cykl pieczenia. Wystarczy tylko wybrać z gotowej listy potrawę, którą wstawiamy i gotowe.

Profesjonalne tworzenie stron www

7Tworzenie stron internetowych to niezwykle czasochłonny i bardzo skomplikowany proces. Tym mogą zajmować się tylko profesjonaliści, którzy doskonale będą znali się na tym. Użytkownicy Internetu przeglądając jaką stronę internetową widzą tylko dużo tekstu, obrazków i innych ciekawych rzeczy, jednak zapewne nie zastanawiają się oni skąd to się wzięło. Za wyglądem każdej strony internetowej stoi kod, napisany przez doświadczonego programistę.

Strony internetowe tworzy się w specjalnym języku: html, xhtml lub php. Te języki są dość skomplikowane i aby nauczyć się nimi sprawnie posługiwać, trzeba mieć lata doświadczenia. Tworzenie stron www jest również niezwykle kosztowne, ponieważ czasem może osiągnąć kwotę nawet kilku tysięcy złotych. Aby stworzyć idealna stronę, która zawsze będzie działała bezawaryjnie czasem trzeba poświęcić bardzo dużo czasu. Ważne jest właśnie, aby ona się nie zawieszała oraz nie była zbyt skomplikowana, ponieważ wtedy nie każdy będzie potrafił ja obsługiwać. Tworzenie stron internetowych jak widać się właśnie niezwykle skomplikowanym zajęciem, którego raczej nie można nauczyć się w jeden tydzień, Tego uczy się przez lata i stale należy podnosić swoje umiejętności, aby być na bieżąco z wszelkimi nowymi trendami.

Posiadanie telefonu komórkowego

Posiadanie telefonu komórkowego

Trudno dzisiaj znaleźć w mieście osobę, która nie miałaby własnego telefonu komórkowego – wyjątkiem są tylko ludzie starsi, których nie przekonuje nowoczesna technologia lub dla których obsługa maleńkiego telefonu nie jest zbyt łatwa. Nawet w małych miasteczkach i na wsiach rezygnuje się z telefonów stacjonarnych (popularnych stacjonarek) na rzecz właśnie telefonów komórkowych, które są znacznie poręczniejsze, bardziej praktyczne, ale niestety częściej tracą zasięg, co jest ich główną wadą – choć zależy to wyłącznie od operatora. Wszechobecność telefonów komórkowych staje się wręcz symbolem naszych czasów, zwłaszcza że urządzenia te służą już nie tylko do typowego dzwonienia i komunikacji. Zwłaszcza te najnowsze modele coraz częściej wykorzystywane są jako małe multimedialne centra rozrywki i właśnie tak są przez większość użytkowników traktowane. Zresztą nie ma się co dziwić w kontekście coraz szerszego rozwoju techniki. Jeśli tak dalej pójdzie, telefony komórkowe szybko zatracą swoją pierwotną rolę.

Telefony komórkowe, zasięg, komunikacja

Lodówka może sprawdzić datę przydatności produktów

frozen-1-864416-mProducenci urządzeń elektrycznych prześcigają się w pomysłach, które mają na celu przyciągnięcie kolejnych klientów. Z tego powodu wprowadzają kolejne nowości związane z funkcjami tychże urządzeń. Pozwalają na to coraz nowsze technologie, szczególnie umożliwiające integrację z innymi urządzeniami takimi jak telefony komórkowe lub komputery. Jednym z przykładów takich funkcji i współdziałania z innymi urządzeniami może być sprawdzanie daty przydatności produktów a następnie, w przypadku ich przekroczenia, informowanie za pomocą komputera lub komórki o tym fakcie.

Na chwilę obecną lodówki nie są jeszcze w stanie automatycznie odczytywać tych danych, dlatego należy je samemu wprowadzać poprzez panel dotykowy znajdujący się na drzwiach urządzenia. Reszta należy już do samej lodówki. System sprawdza codziennie daty wszystkich produktów a następnie informuje nas o tych, które należy wyrzucić. Taka funkcja to nie jedyna nowość na rynku produktów z dziedziny AGD. Co kilka dni pojawiają się informacje o kolejnych udoskonaleniach.

Telefon komórkowy jako prezent

Telefon komórkowy jako prezent

Zastanawianie się nad tym, czy podarowanie komuś telefonu komórkowego w ramach prezentu wcale nie jest czymś dziwnym. Chociaż bowiem telefony komórkowe uchodzą dzisiaj za typowe gadżety – jak kiedyś zegarki – to jednak są to nadal prezenty dość drogie, których nie daje się zazwyczaj każdemu, ale zwykle osobom, z którymi odczuwa się silną więź. Doskonałym przykładem może być na przykład telefon komórkowy w formie prezentu na urodziny dla dziecka czy chrześniaka i adekwatnie w dniu pierwszej komunii czy na przykład bierzmowania. Telefonu komórkowego raczej nie powinno kupować się szefowi czy przełożonemu – raz, że jest to prezent nie zawsze trafiony, a dwa, że szef albo przełożony najpewniej już taki telefon posiada i to znacznie nowocześniejszy i lepszy niż ten zakupiony przez nas. Zamiast więc uniknąć niezręcznej sytuacji, warto telefon komórkowy zastąpić innym podarunkiem. A jeśli już naprawdę koniecznie chcemy, aby dać go komuś na prezent, to lepiej ograniczyć się do najbliższej rodziny.

telefon, prezent, komórka

Telewizor można już sterować głosem lub gestami

Czasy, w których szukaliśmy pilota do telewizora odchodzą w zapomnienie. Pierwszym krokiem milowym było wprowadzenie możliwości sterowania za pomocą telefonów komórkowych. Odpowiednia aplikacja wgrywana na komórkę umożliwiała nam sterowanie naszym odbiornikiem odpowiednimi przyciskami lub wyświetlaczem dotykowym. Aktualnie mamy do czynienia z kolejną rewolucją sterowania. Dotyczy ona gestów i mowy. Trzeba zastrzec, że mimo wprowadzenia na rynek produktów sterowanych w ten sposób, technologia ta jest cały czas rozwijana i dopracowywana, ale już w chwili obecnej jest to funkcja na bardzo wysokim poziomie.

Możemy bowiem siedzieć wygodnie w fotelu lub na kanapie a kamera zamieszczona w telewizorze będzie analizowała nasze gesty, które odpowiedzialne są za sterowanie poszczególnymi funkcjami. Niektórzy producenci poszli jeszcze dalej i wprowadzili technologię rozpoznawania mowy, która współgra ze sterowaniem. Dzięki niej za pomocą komend włączymy oraz wyłączymy odbiornik, zmienimy kanał czy wejdziemy do menu.

Targi technologiczne z roku na rok przynoszą coraz więcej pomysłów

untitled-1398490-mCo kilka miesięcy odbywają się różnego rodzaju targi elektroniczne, które mają na celu umożliwienie producentom urządzeń zaprezentowanie nowych rozwiązań, które w niedługim czasie będą wprowadzane do seryjnej produkcji. Niestety niektóre z tych pomysłów i rozwiązań nie znajdują uznania wśród obecnych na targach komentatorów przez co ich rozwój bywa niekiedy zatrzymany. Na całe szczęście są to jednak przypadki rzadkie i większość z pomysłów jest realizowana dzięki czemu możemy cieszyć się coraz bardziej nowoczesnymi i rozwiniętymi technologicznie urządzeniami.

 

Gdyby nie takie targi i możliwość dzielenia się nowymi rozwiązaniami nie mielibyśmy prawdopodobnie telewizorów o wysokiej rozdzielczości lub wyświetlających obraz w trzech wymiarach, nowoczesnych telefonów komórkowych, które potrafią łączyć się z internetem i obsługiwać skomplikowane aplikacje lub też samochodów napędzanych energią elektryczną lub za pomocą energii pobieranej poprzez panele słoneczne. Warto zatem wspierać inicjatywy takich targów.

Serwer wirtualny

Serwer wirtualny

Serwer wirtualny w odróżnieniu od serwera fizycznego posiada pewien poziom separacji dzięki czemu znajduje się na serwerze wraz z innymi VPS'ami. Zdecydowanie posiada również dużo większą ilość certyfikatów no i oczywiście te wszystkie czynności mają przełożenie na jego poprawne działanie. Zdecydowaną zaletą serwera wirtualnego jest udostępnienie większości adresów IP. Serwer wirtualny idealnie nadaje się do stron internetowych, które charakteryzują się mniejszym ruchem i potężne witryny przez które przewija się codziennie tysiące użytkowników. Jednym z poważniejszych minusów serwerów wirtualnych jest mała ilość pamięci. Przekłada się to na problemy związane z ilością wywołań ciężkich. Takie wywołania potrzebują dużej ilości pamięci czego właśnie serwerom wirtualnym brakuje. Jednak jeżeli chodzi o małe i średnie strony internetowe na których ruch jest na poziomie optymalnym i nie przekracza pewnej normy to serwery wirtualne będą doskonałym rozwiązaniem dla właścicieli takich witryn.

Niebezpieczne telefony komórkowe

Niebezpieczne telefony komórkowe

Dlaczego telefony komórkowe są w naszym życiu tak szalenie ważne? Dlaczego trzy czwarte osób posiadających popularne komórki deklaruje, że bez ich używania ich życie byłoby o wiele trudniejsze, a wykonywanie pracy wręcz niemożliwe? Czy naprawdę żyjemy w czasach, w których człowiek jest od telefonu komórkowego bezpośrednio uzależniony? Nie od dziś naukowcy i socjologowie oraz psychologowie pracują nad mitem komórki jako urządzenia niezbędnego w życiu przeciętnego człowieka. I nie od dziś wiadomo, że dzięki komórkom to życie faktycznie staje się prostsze, ale jednocześnie bardzo od nich zależne. Na przykładach można liczyć przypadku uzależnienia od komórek czy poważnych zaburzeń psychicznych u ludzi, którym nagle zabiera się do nich dostęp. Niebezpieczeństwo korzystania z telefonów komórkowych nie jest więc niebezpieczeństwem i widzimisię wyssanym z palca, ale realnym faktem. I to takim, który dotyka już bardzo dużą część społeczeństwa – głównie azjatyckiego, ale coraz częściej i europejskiego.

telefonia, komórki, uzależnienia od komórek

Inteligentne płyty indukcyjne grzejące w każdym punkcie

Codziennie można znaleźć w sieci kolejne nowinki technologiczne, które wprowadzają producenci do swoich urządzeń. Dotyczy to również artykułów gospodarstwa domowego takich jak płyty indukcyjne. W ostatnim czasie wprowadzono kolejny pomysł, który sprawia, że płyta może grzać w dowolnym punkcie na całej swojej powierzchni. Miejsce grzania uzależnione jest od miejsca położenia naczynia takiego jak garnek bądź patelnia.

 

Płyta posiada czujniki, które reagują na nacisk i wiedzą, w którym punkcie położyliśmy naczynie z naszą potrawą. Dzięki temu mamy możliwość umieścić na płycie nawet sześć do ośmiu mniejszych naczyń i jednocześnie grzać potrawy w każdym z nich. W ten sposób jesteśmy w stanie dużo szybciej przygotować większe ilości potraw niż to miało miejsce w przypadku standardowych kuchenek z czterema miejscami grzewczymi. Płyta indukcyjna z czujnikami położenia to idealne rozwiązanie dla firm cateringowych ponieważ technologia ta umożliwi im sprawniejsze przygotowywanie potraw na różne uroczystości.