Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca October, 2013

Cyfryzacja telewizji przyczyną wzrostu sprzedaży telewizorów?

3Od pewnego czasu bardzo głośno było o cyfryzacji telewizji na terenie Rzeczpospolitej Polski. Stopniowo w każdym województwie odłączano telewizje naziemną, nadając sygnał cyfrowy. Miało to polepszyć jakość nadawanego obrazu i tak rzeczywiście się stało. Problem natomiast nastąpił z innego powodu, by odbierać cyfrowy sygnał trzeba mieć odpowiedni odbiornik. Tradycyjne telewizory kineskopowe nie pozwalały na nowy system nadawania sygnału, dlatego użytkownicy tych urządzeń byli zmuszeniu do zakupu nowego odbiornika lub dekodera cyfrowego, dzięki któremu mogliby odbierać sygnał na swoim starym telewizorze.
Niektórzy użytkownicy kineskopowych telewizorów, postanowili wykorzystać aktualną sytuację do zakupu nowego odbiornika telewizyjnego, mając do wyboru to lub zakup dekodera. Dlatego w okresie zmiany sposobu nadawania sygnału telewizyjnego wzrosła sprzedaż telewizorów plazmowych oraz LCD. Należy też uwzględnić, że cena telewizorów w obliczu dużej konkurencji i ciągłemu postępowi technologicznemu stopniowo spada.

Jakie wzmacniacze gitarowe stanowią technologiczny rozwój

guitar-and-amp-211383-mWcześniej mogliśmy wyróżnić 3 formy wzmacniaczy, które odgrywały istotną rolę w muzyce rockowej. Do nich możemy zaliczyć czysty clean, brzmienie crunch, jak i pozostałe. Jednak coraz później wymagali oni więcej od wzmacniaczy. Muzycy posiadali wysokie wymagania, które miały na celu zmianę pozycji wzmacniaczy gitarowych. Które to najlepsze wzmacniacze gitarowe? To brzmienie Hughes and Kettner. Staraliśmy się na początku brać pod uwagę klasyczne dźwięki gitarowe. Te brzmienia wydają się być dla nas najistotniejsze, co miało wpływ na dalszą historię muzyki.

 

Dlatego możemy zauważyć coraz to nowe wzmacniacze tej firmy, dla których liczyła się jakość dźwięki, jak i jego możliwości. Taki wzmacniacz jest w stanie zapewnić nam bardzo wiele możliwości gitarowych. Dzięki niemu będziemy mogli usłyszeć czysty dźwięk. Takie wzmacniacze starają się ukierunkować do konkretnego gitarzysty, dlatego często są one zamawiane na specjalne zamówienie. Z takimi wzmacniaczami gitarowymi gra na scenie prezentuje się na bardzo wysokim poziomie, na co liczy każdy gitarzysta.

Witamy w społeczeństwie informacyjnym!

Witamy w społeczeństwie informacyjnym!

Każdy wiek jest nazwany stosownie do swojego osiągnięcia. Mieliśmy więc już wiek oświecenia, ale też i wiek propagandy, wiek wielkich wojen. Wiek XXI niewątpliwie różni się od wszystkich tych, które już były: wiek XXI to wiek społeczeństwa informacyjnego.

Wszystko za sprawą postępu i umiłowania mądrości. Technologia IT rozwija się bardzo prężnie, ludzie zewsząd są nią otoczeni, jedynym więc wyjściem z sytuacji jest nauka korzystania z dobrodziejstw i możliwości, które daje nowa technika. Społeczeństwo cyfrowe to takie społeczeństwo, które potrafi korzystać z sieci internetowej i zasobów, które są w niej zgromadzone. Co więcej społeczeństwo takie stawia na technologię i promuje nowe rozwiązania techniczne, korzysta z narzędzi cyfrowych, aby uzyskać nowe informacje. Dba się więc o rozwijanie i doskonalenie umiejętności związanych z najnowszymi rozwiązaniami technicznymi.

Społeczeństwo cyfrowe stawia w pełni na nowoczesność i cyfryzację. Czy jest to kierunek rozwoju słuszny, pokaże dopiero przyszłość, wszystko jednak wskazuje na to, że byliśmy wręcz skazani na powstanie społeczeństwa informacyjnego.

Jak prezentują się poszczególne wzmacniacze tube meister

Trzeba przyznać, że są to najnowsze wzmacniacze TubeMeister. Zarówno Mr.Hughes, jak i Herr Kettner dzięki swoim możliwościom, umiejętnościom muzycznym, jak i wiedzy gitarowej, mogli doprowadzić do utworzenia najlepszych wzmacniaczy lampowych. Ma on możliwość zaoferować kilka różnych brzmień. Jest to możliwe przez zastosowanie przełącznika nożnego. To powoduje, że taki TubeMeister 18 jest idealnym wzmacniaczem do zabrania podczas rozpoczynania i kończenia trasy koncertowej. Co jest w stanie zapewnić ten czterostopniowy przełącznik mocy? Pozwala on dostosować głośność do małego klubu lub domowego pokoju. Kolejna nowością jest ciche nagrywanie przez Red Box. Dzięki niemu swoje utwory będziemy mogli nagrywać w nocy. Tutaj lampy są profesjonalne i takie samo będzie nagrane brzmienie. Zagwarantowali oni nam 3 brzemienia pod przełącznikiem nożnym.

 

Świetnie nadaje się do trasy koncertowej, także nadaje się do domu, jak i klubu, możemy w nim dokładnie dostosować głośność danych kawałków. Poza tym znajduje się w nim Red Box, dzięki czemu jest możliwość cichego nagrywania swoich nagrań. W ten sposób taki wzmacniacz zapewnia nam lampowe działanie. Odgrywa ono istotną rolę podczas koncertu, kiedy to jest możliwość zaprezentowania wszelkich dźwięków na wysokim poziomie, co chcieliby usłyszeć widzowie.

Czym jest technologia IT?

Czym jest technologia IT?

W dobie coraz większej cyfryzacji i globalizacji łatwo zagubić się, niczym w gąszczu dżungli. Gdy człowiek zagapi się choć na moment pojawiają się nowe technologie, wdrażane są nowe programy, używa się nowych nazw. Łatwo jest stracić głowę w tym gąszczu. Bo, np. co to jest ta cała technologia IT?

Pod obcą nazwą kryje nic innego, tylko szeroko rozumiana technologia informacyjna. Gdyby chcieć utworzyć jej definicję, należałoby zaznaczyć, że jest to połączenie informatyki i komunikacji, poza tym zawiera ona w sobie zagadnienia związane z przetwarzaniem informacji, które nota bene, samo w sobie również jest pojęciem dość szerokim. Dzięki temu, że opracowała ona i udostępnia odpowiednie narzędzia, niemal każdy użytkownik może przechowywać, gromadzić, selekcjonować i analizować i przekazywać innym pewne dane.

Bardzo możliwe, że technologia IT ma przed sobą świetlaną przyszłość – prawda jest taka, że już teraz nie możemy obejść się bez gadżetów takich jak laptop, komórka czy tablet, a one jak żadne inne urządzenia nadają się do korzystania z dóbr technologii informacyjnej.

Komputery dla inżynierów

Inżynier, a więc osoba z wyższym technicznym wykształceniem, zajmująca poważne stanowiska w firmie. W rozwijającym się sektorze przemysłu i usług inżynierowie są bardzo potrzebni, szczególnie Ci najbardziej uzdolnieni, badającymi niezliczone procesy naturalne, jak i przemysłowe.
Inżyniera wyobrażamy sobie, jako człowieka chodzącego w kasku, mające ogromna wiedzę techniczną, potrafiącego rozwiązać każdy problem natury technicznej. Jednak w obecnej sytuacji rozwoju technologii, specjaliści nieco zmienili swój sposób rozwiązywania problemów.
Pamięć ludzka jest wadliwa, nie potrafi wykonać równocześnie, tylu obliczeń ile byśmy chcieli. Dlatego, współcześnie to komputer wykonuje większość obliczeń, a inżynier jedynie zadaje konkretne obliczenia do wykonania maszynie. Nie oznacza to, jednak że specjaliści są niepotrzebni. Trzeba posiadać niebywałą wiedzę, na temat analizowanego problemu, by poradzić sobie ustaleniem konkretnych warunków przebiegu procesu, i analizy wyników, które wykaże komputer.
Jaki komputer potrzebny jest do takich obliczeń? Na pewno są to inne komputery, aniżeli te służące do grania w najnowsze gry dostępne na rynku. Taki komputer, potrzebuje dużo pamięci i bardzo dobrego procesora, a najlepiej dwóch procesorów o kilku rdzeniach. To co ważne dla graczy, czyli karta graficzna w obliczeniach odgrywa mało istotną role. Obecnie pojedynczy rdzeń procesora, nie jest wstanie uciągnąć takiej ilości obliczeń jakiej na ogół potrzebuje badacz. Bardzo często obliczenia prowadzone są na kilku komputerach jednocześnie, by przyśpieszyć cykl obliczeniowy. Dzieli się badany obiekt, na poszczególne części i w każdej części skrupulatnie zlicza się numerycznie zachodzące tam zjawiska.
Popularne wśród inżynierów, jest modelowanie. Stwarza się w niesamowicie rozbudowanych oprogramowaniach interesujący nas model, zadaje warunki przebiegu i obserwuje zachodzące tam zjawiska. Tym sposobem optymalizuje się poszczególne części dla przemysłu, badając na przykład rozkład temperatury przepływającego gazu w rurze.

Elektronika w sporcie

Sport to zdrowie – jedne z najbardziej popularnych przysłów. Uprawianie sportu wzmacnia nasze mięśnie, poprawia sylwetkę, krążenie, sprawia, że czujemy się lepiej. Można pomyśleć, że z sportem mało wspólnego ma elektronika. Jednak w XXI wieku elektronika przydaje się nawet w sporcie.
Cały świat elektryzuje się rozgrywkami piłkarskimi, takimi jak Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy, czy Liga Mistrzów. Piłkarze biegają za piłką, strzelają bramki ku uciesze widzów. Elektronika pojawia się nawet w piłce nożnej. Ostatnio głośno było o decyzji FIFA, odnośnie wprowadzanie elektronicznego systemu, dzięki któremu sędziowie otrzymają sygnał, czy piłka przekroczyła linię bramkową w sytuacjach spornych. To dobra decyzja działaczy, ponieważ nie jednokrotnie drużyny były krzywdzone, kiedy prawidłowo zdobyty gol nie został uznany. W ten sposób uniknie się przynajmniej części kontrowersji towarzyszących meczom piłkarskim.
Ciekawostka jest również fakt, że w butach piłkarzy są elektroniczne czujniki, które mierzą jaką odległość pokonali oni w ciągu całego spotkania. Dzięki takiemu rozwiązaniu, kibic dowiaduje się kto był najbardziej zapracowanym piłkarzem. Jest to tez istotna informacja dla trenera, czy dany zawodnik dał z siebie wszystko w danym spotkaniu.
Nawet zwykle bieganie, nie obejdzie się bez elektroniki. Zaczyna się od zwykłego zegarka, którym mierzymy czas w którym pokonaliśmy określoną odległość. Nie tak dawno, powstała całkiem ciekawa aplikacja na telefon wykorzystująca sygnał GPS. Mierzy ona odległość jaka przebiegliśmy, czas w którym tego dokonaliśmy oraz z jaką prędkością średnia się poruszaliśmy. Aplikacja nazywa się endomondo i powstała z myślą o ludziach czynnie uprawiających sport.
Modne staje się także pulsometr. Biegacze pokonując kolejne kilometry mierzą sobie puls i informację jak bardzo obciążają organizm. Otrzymamy informację na ile rzetelnie wykonaliśmy trening. Istnieją pulsomierze, które trzeba założyć na klatkę piersiową, ale są tez takie, które mierzą puls z nadgarstka lub palca.