Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca September, 2013

Wojna o użytkownika

Czasy starych dobrych gier na dyskietki odeszły. W pamięci starszych pokoleń na zawsze pozostaną gry takie jak Mario, czy chociażby samoloty. Obecnie na rynku gier telewizyjnych, królują playstation, Wii, oraz konsola Microsoftu – Xbox. Do tej trójki dołączają oczywiście, sprawdzone Pc-ety.
Na rynku polskim liczą się przede wszystkim Xbox i playstation. Do teraz na forach internetowych trwa walka zwolenników 360 od Microsoftu oraz Playstation 3. Trzeba przyznać, że jedno i drudzy mają swoje rację, jednak tak naprawdę z tych dwóch konsol ciężko wybrać tą lepszą. Obie posiadają zarówno zalety i wady względem siebie. Amerykańska konsola jest tańsza względem swego japońskiego odpowiednika, jednak stosunkowo więcej gier jest na playstation. Trzeba zaznaczyć jednak, że najważniejsze gry roku, reklamowane w mediach wychodzą przeważnie na obie konsole, jak i wersje komputerowe.
Nieco inaczej było w ostatnim czasie, kiedy jedna z najbardziej wyczekiwanych gier tego roku, a nawet i kilku lat – GTA V wyszło tylko w wersji na konsole. Graczy używający stacjonarnych komputerów, musieli obejść się smakiem i poczekać na swoja kolej. Oczywiście jest to duży plus marketingowy dla producentów konsoli, ponieważ najbardziej zagorzałych fanów serii GTA skusiła gra, i gotowi byli zapłacić blisko tysiąca złotych za nowa konsolę.
Gra z pewnością spełniła oczekiwania fanów, wprowadzając wiele nowości i konstruując ciekawą i zaskakującą fabułę gry. Oczywiście kilka dni po premierze, od razu odezwały się głosy zwolenników jednej jak i drugiej konsoli, że gra została lepiej zrobiona na japońską lub amerykańską wersje konsoli. Jednak śmiało można stwierdzić, że gra na obu sprzętach działa wyświecicie i ni tylko cieszyć się rozgrywka.
Wiele mówi się także o interaktywnej zabawie z konsolą. Chodzi mianowicie o granie za pomocą ruchów ciała, a nie klasycznego pada. Gry tego typu są fantastyczną sprawa, do zabawy w gronie znajomych. Tutaj amerykański odpowiednik spisuje się lepiej, pozwalając na bardziej kontrolowane ruchu.

Samochodowe problemy z elektronika

Historia samochodu nie jest zbyt długa, pod koniec XIX wieku Gottlieb Daimler zbudował pierwszy czterosuwowy silnik spalinowy. Jako paliwo służyła benzyna. Od tamtego czasu stopniowo zaczęto produkować samochody osobowe, które oczywiście bardzo różniły się od tych współczesnych. Na początku były wzorowane na powozach konnych, takich jak bryczki.
Obecne pokolenia pamiętają jeszcze zapewne polonezy, duże fiaty, czy syrenki podróżujące po drogach polski. A jeżeli nie, to któż nie pamięta starego zasłużone fiata 126p, zwanego potocznie maluchem.
Obecne samochody to zupełnie inna bajka, w tamtych nie było praktycznie elektroniki. Dzisiaj, samochody opuszczające linie produkcyjną są już w pełni zelektronizowane, posiadają na swoich pokładach, nawet własne komputery.
Po co właściwie elektronika w samochodzie? Przecież samochody jeździły, bez problemu bez jakichkolwiek elektronicznych urządzeń. Wszystko jednak dla naszej wygody, komfortu i bezpieczeństwa. Mając nowoczesny samochód, dość szybko przywykniemy do wygodnego elektronicznego sterowania klimatyzacją, czy nawigacją. Wyświetlane informacyjne ikonki na tablicy rozdzielczej samochodu, także są niezwykle pomocne.
W czym elektronika może pomóc, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu? Można wiele się nad tym rozwodzić, jednak do z całą pewnością najważniejszych rzeczy nalezą poduszki powietrzne oraz układ przeciwblokujący ABS. System diagnostyczny informuje nas także, o usterkach samochodu, wysyłając nam ostrzeżenie. Dość popularne, a także bardzo skuteczne są lampki zapalające się w momencie kiedy mamy otwarte lub niedomknięte jedne z drzwi samochodu, lub kiedy nie zapieliśmy pasów bezpieczeństwa.
Jednak jak to już bywa z nowinkami technicznymi, mają one tez wady. Chodzi mianowicie o to, że im więcej mamy urządzeń, czujników w samochodach, tym więcej mamy potencjalnych rzeczy do zepsucia się w pojeździe. Szczególnie w francuskich samochodach istnieje duży problem, w momencie kiedy siada elektronika, ponieważ blokuje samochód na tyle skutecznie, że nie jesteśmy wstanie się nim przemieszczać.

Komputer niezbędnością naszych czasów

Cofając się kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat wstecz nikt nie myślał o komputerach Były one zupełnie obca społeczeństwu, które zajęte było zupełnie innymi rzeczami. Wcześniejsze pokolenia pamiętają bieganie za piłka, niezwykle ciekawe zabawy na podwórku z kolegami, koleżankami.
Obecnie komputery użyteczne są w każdym aspekcie życia. Tak szybko i skutecznie zdobyły rzesze zwolenników, że dzisiaj tak naprawdę nikt nie wyobraża sobie życia bez tych maszyn. Poczynając od najmłodszych komputery służą do zabawy., który maluch teraz nie wie co to komputer i nie grał w jakąś komputerową grę? Jednak zabawa to nie wszystko, komputery doskonale służą jako narzędzie edukacyjne. Najmłodsi mogą uczyć się czytać, języków obcych, czy niezliczonych faktów dostępnych w sieci.
Docierając do tematu internetu, trafiamy w nieliczone możliwości jakie daje nam maszyna z procesorem i dostępem do sieci. Kontakt z znajomymi z dalekich stron, dawno nie widzianymi przyjaciółmi, znajomymi? Żaden problem, znalezienie ich i porozumienie się z nimi za pomocą jakiekolwiek komunikatora internetowego nie stanowi żadnego problemu. Nie widzieliśmy jakiegoś meczu? Możemy sobie zobaczyć powtórkę w sieci, lub nawet znaleźć interesujące nas skróty meczy z całego tygodnia.
Wracając do tematu gier komputerowych. Śmiało można założyć, że nie tylko najmłodsi urozmaicają sobie czas w ten sposób. Wiele dorosłych, którzy dawno przekroczyli wiek czterdziestu lat, sumiennie przechodzili kolejne nowości na rynku. Pod tym względem najwyższą popularnością cieszą się gry sportowe oraz gry akcji, takie jak serie Medal of honor, czy Call of Duty. Jeżeli brakuje nam wyzwań, możemy zmierzyć się z znajomymi w rozrywkach sieciowych, gdzie spotykamy się na określonym serwerze i sprawdzamy własne umiejętności.
Oczywiści komputery mimo wielu, niezliczonych zalet posiadają i wady. Głównie chodzi tu o zabieranie czasu, pogorszenie wzroku oraz spędzanie zdecydowanie mniej czasu na świeżym powietrzu. Coraz mniej spotyka się znajomych w realnym świecie, a częściej w wirtualnym.

Technologia informacyjna, czyli o tym, że szkoły idą z duchem czasu.

Technologia informacyjna, czyli o tym, że szkoły idą z duchem czasu.

Technika cały czas idzie naprzód, powstają coraz to nowe technologie, wdrażane są nowe systemy. To wielkie wyzwanie dla polskiego szkolnictwa: co zrobić, by nadążać za nowinkami technicznymi a jednocześnie spełniać najważniejsze zadanie szkoły jakim jest przekazywanie wiedzy potrzebnej do zrozumienia świata?

Placówka jaką jest szkoła to wspaniałe miejsce do wykorzystania technologii IT. Na szczęście zauważono ten fakt i postanowiono przystosować szkoły do nauki technologii informacyjnej. Technologia komputerowa stała się nie tylko przedmiotem, z którego korzystają uczniowie – technologie IT są z powodzeniem wykorzystywane przy nauce różnych przedmiotów. Ministerstwo Edukacji Narodowej wręcz zachęca nauczycieli do podjęcia trudu oswojenia się z nową technologią i wdrożenia jej w mury szkoły.

Technologia IT zastosowana w edukacji szkolnej napawa optymizmem. Dzięki wprowadzeniu rozwiązań multimedialnych lekcje zyskały zupełnie nowy wymiar, a materiał, w formie przekazu bliższy współczesnemu uczniowi, jest zapamiętywany i przyswajany o wiele lepiej.