Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca August, 2013

Jak wykorzystać technologię informacyjną podczas lekcji?

Jak wykorzystać technologię informacyjną podczas lekcji?

Chciałabyś być nowoczesną nauczycielką, jednak brak Ci pomysłów na to, w jaki sposób ożywić swoją lekcję i sprawić, żeby zrobiła wrażenie na uczniach? Z pomocą przychodzi Ci technologia IT. W jak sposób możesz wykorzystać ją na swojej lekcji?

Wykorzystaj szkolną pracownię komputerową jako miejsce, w którym uczniowie stworzą projekt dotyczący konkretnego tematu. Korzystając z komputerów i sieci internetowej uczniowie będą musieli dokonać procesu selekcji dostępnych materiałów, wybrania jednych a odrzucenia innych, będą musieli zastanowić się nad tym, co decyduje o tym, że treść dostępna w Internecie jest wiarygodna. Samo stworzenie projektu również będzie wymagało skorzystania z nowych technologii: przyda się obsługa poczty e – mail, znajomość podstawowych programów dzięki, którym można udostępniać lub edytować pliki online.

Technologia informacyjna zabija monotonię lekcji, sprawia, że uczeń, choć na krótką chwilę trafia z powrotem do swojego świata – do świata komputerów. Przy okazji uczy się jednak czegoś o tym lub innym bohaterze literackim, a to, ile zapamiętał dzięki tworzeniu projektu, jest miarą sukcesu nauczycielki.

Zastosowania technologii IT.

Zastosowania technologii IT.

Zazwyczaj każda rzecz bądź zjawisko ma swoje mocne i słabe strony. Tak samo jest z technologią informacyjną. Przez kilka chwil skupmy się na jej zaletach, a po chwili okaże się jak dużo zastosowań możemy dla niej znaleźć we współczesnym świecie.

Technologia IT to zestaw wspaniałych narzędzi, z których korzystają np. media. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest niemal natychmiastowe przesyłanie informacji i ich analizowanie. Na tym jednak zastosowanie IT wcale się nie kończą. Wykorzystanie technologii informacyjnej pozwala na obniżenie kosztów związanych z działalnością administracji publicznej – dzięki zastosowanym rozwiązaniom, przesyłanie informacji jest o wiele wydajniejsze, a my nie musimy wszędzie stawiać się osobiście, możemy niektóre rzeczy załatwić poprzez jedno kliknięcie.

Nowoczesne technologie rozwijają się w tak szybkim tempie, że trzeba się naprawdę bardzo postarać, by się w nich orientować. Pretendujemy do miana społeczeństwa cyfrowego – pokażmy więc, że nowoczesne technologie wcale nie są nam obce i dostrzegajmy ich zalety.

Serwer fizyczny

Serwer fizyczny

Od momentu, kiedy internet zaczął być coraz bardziej popularny wprowadzanie wszelkich udoskonaleń również odbywało się w zawrotnym tempie. Serwer fizyczny to zestaw przeróżnych podzespołów, a przed osobą fizyczną, która decyduje się na wybór takiego serwera z pewnością stoi wiele pytań. Od wyboru dobrego serwera fizycznego zależy stabilność i szybkość usług, z których zamierzamy korzystać. Co jakiś czas na rynku pojawiają się coraz lepsze udoskonalenia by użytkownicy w szczególności Ci najbardziej wymagający mogli cieszyć się wspaniała wydajnością. Klienci, którzy przechowują dużą ilość swoich danych decydują się na zakup serwerów, które mają duże dyski by swoją ilość danych swobodnie pomieścić. Drugą ważną sprawą przy wyborze serwera fizycznego oczywiście jest wspomniana szybkość, stabilność i różnorodność usług. Ponadto jeżeli chodzi o dyski to jeżeli zepsuje się jeden z dysków to serwer nadal będzie chodził na pełnych obrotach, a użytkownicy będą mogli swobodnie korzystać z wybranych przez siebie usług.

Serwery dedykowane

Serwery dedykowane

W sieci istnieje coraz więcej stron internetowych. Z dnia na dzień powstaje około kilkudziesięciu do kilkuset nowych stron internetowych. Po co ludzie zakładają strony internetowe? Przede wszystkim dlatego, że internet stał się jednym z największych podestów reklamowych na świecie. Nigdzie tak szybko nie dotrzemy do potencjalnych klientów jak przez internet. Jeżeli nasza strona internetowa będzie do tego bardzo dobrze indeksowana przez wyszukiwarkę google w zależności od tego jakie produkty sprzedajemy możemy osiągnąć niemały sukces. I to wszystko za pośrednictwem internetu, który w dzisiejszych czasach jest na wagę złota. Z serwerów dedykowanych korzystają nie tylko przedsiębiorcy, ale i blogerzy i całe mnóstwo innych zawodów. Ze względu na ilość powstałych serwerów i przeróżnych hostingów ludzie decydujący się na płatny serwer i hosting nie mogą się zdecydować co wybrać. Firmy oferujące swoje usługi w tej dziedzinie prześcigają się z dnia na dzień w coraz to nowszych i bardziej innowacyjnych zastosowaniach.

Komputery – co robić w razie awarii?

2. Komputery – co robić w razie awarii?

Chociaż żyjemy w społeczeństwie w pełni zinformatyzowanym i skomputeryzowanym, to w chwilach komputerowego kryzysu – awarii czy usterki – okazuje się nagle, że właściwie nie mamy pojęcia, jak należy się zachować. Ogromna większość osób wzywa ekspertów i specjalistów nawet do najbardziej błahych usterek, które równie dobrze można naprawić samemu.
Są oczywiście takie laptopy i komputery stacjonarne, które rzeczywiście wymagają wezwania na miejsce fachowca. Chodzi tu głównie o stare modele, do których dostęp wymaga specjalistycznych narzędzi i sprzętów oraz części dostępnych jedynie w doskonale wyposażonych punktach i serwisach naprawczych. Co ciekawe, urządzenia te są tak niezawodne, że często stawiane są na nich serwery internetowe pod jakieś większe strony www. Zazwyczaj jednak awarie komputerowe warto najpierw spróbować rozwiązać samemu, chyba że jest się kompletnym laikiem w tej dziedzinie. Dzięki temu można zaoszczędzić zarówno swój cenny czas jak i pieniądze wydane na wizytę specjalisty.

Największe serwerownie na świecie

3. Największe serwerownie na świecie

Nikogo chyba nie zaskoczy fakt, że największe prywatne serwerownie na świecie należą do firm działających bezpośrednio z branży informatycznej i posiadającej niezwykle rozwiniętą sieć stron internetowych. Prym pod tym względem wiodą przede wszystkim firmy takie jak Facebook i Google, agencje rządowe jak NASA czy Pentagon czy inne serwisy społecznościowe, sprzedażowe i instytucje.
Utrzymanie infrastruktury na takie serwery to zawsze koszty rzędu milionów dolarów, w które wliczają się nie tylko same sprzęty i urządzenia elektroniczne, całe serwerownie, systemy chłodzenia, ale również cała obsługa i nadzór techniczny. To również koszty przeznaczane na wymianę sprzętów i zakup nowych – komputery w takich serwerowniach potrafią bardzo szybko niszczeć, dlatego zachodzi konieczność ich częstego przeglądu, modernizacji oraz wymiany na nowsze, niezniszczone modele podatne na wysoką eksploatację. Nic dziwnego, że na utrzymanie serwerowni mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni – osoby z odpowiednim budżetem i infrastrukturą informatyczną.

Komputer stacjonarny vs. laptop

4. Komputer stacjonarny vs. laptop

Bitwa a właściwie regularna wojna między zwolennikami komputerów stacjonarnych i laptopów trwa właściwie od chwili, gdy te drugie zaczęły pojawiać się na światowym rynku. Dzisiaj w ten spór coraz częściej wkraczają również inne urządzenia elektroniczne – tablety, telefony komórkowe i smartfony.
Niewątpliwie jednak z tych wszystkich to właśnie komputery stacjonarne posiadają największe możliwości techniczne i technologiczne. Przeszkodą w byciu liderem jest dla nich jedynie ogromna toporność budowy – takiej stacjonarnej jednostki centralnej nie zapakuje się w torbę i nie zaniesie ze sobą w dowolne miejsce. Jeśli jednak planujemy postawić na nich na przykład jakieś serwery pod gry czy strony internetowe, to komputery stacjonarne okazują się najlepszym i najbardziej efektywnym rozwiązaniem. Ani laptopy, ani tablety, ani tym bardziej nawet zaawansowane telefony komórkowe nie są w stanie zastąpić funkcjonalności, jakie mają stacjonarne jednostki centralne. I przez następne lata na pewno pod tym względem absolutnie nic się nie zmieni.