Polls

Jak przewidujesz rozwój multimediów?

Wyniki

Loading ... Loading ...
Nowinki techniczne
Ogniwa typu SILVER
Jak do tej pory ogniwa fotowoltaiczne produkowana była przez jedna technologię, polegająca na nanoszeniu metalicznych połączeń w formie obwodów drukowanych na mono lub polikrystalicznych płytkach krzemowych. Ciągłe doskonalenie w sprawie obniżenia kosztów i zużycia materiałów spowodowały wynalezienie konstrukcji o nazwie “silver”. Sposób ten został wynaleziony przez australijskich naukowców dr. K. Webera i prof. A. Blakersa. Proces budowania ogniwa typu Silver jest odmiennym sposobem tworzenia miniaturowych ogniw z krystalicznego krzemu W krzemowej płytce, o grubości 1-2 mm, wykonuje się za pomocą specjalnych technik, szereg żłobków, najczęściej w odstępach ok. 0, 1 mm. Tworzą one ciąg cienkich pasków krzemowych zwanych “silver”. Na brzegach płytki nie ma żłobków, dzięki czemu nienaruszona cześć pełni funkcje mocująca dla pasków silver. Następnie paski w wyniku standardowej obróbki zamieniane są w ogniwa słoneczne, które wycina sie z płytki i układa na płaskim szklanym podłożu i . Baza rowkowa jest wytrawiana szybko, a wytrawianie trwa tak długo dopóki rowek nie rozszerzy się na całą grubość płytki. Przynosi to wzrost powierzchni czynnej. Dzięki tej technice uzyskuje się do 10 razy mniej strat krzemu, w porównaniu do modułu wykonanego w sposób tradycyjny. Baterie typu „silver” absorbują również słońce dwustronnie. Dzięki temu pionowy moduł “silver” będzie zbierał promieniowanie od wschodu do zachodu, co dodatkowo zwiększy jego efektywność i pozwoli na instalacje w niedostępnych teraz miejscach. Dodatkowym atutem jest również to, iż ogniwa te wykazują dowolny stopień przeźroczystości, co umożliwia wykonanie z nich przepuszczającego światło szklanego sufitu. Kolejną ich zaletą jest również niższa czułość na wzrost temperatury otoczenia, co pozwala na pracę w gorącym klimacie.

Archiwum miesiąca May, 2011

Budowa komputera

Komputer to bardzo skomplikowane urządzenie i w jego skład wchodzi wiele części, fachowo nazywanych podzespołami. Do najważniejszych tego rodzaju elementów komputera zaliczamy pamięć RAM, twardy dysk czy kartę grafiki. To właśnie od parametrów poszczególnych podzespołów zależy to jakiej jakości będzie nasz komputer i jaki komfort pracy nam zaoferuje. Generalnie należy przyjąć że im droższe i lepsze podzespoły bazowe będą tworzyły nasz komputer tym jego wydajność będzie większa a co za tym idzie i wyniki oraz efekty pracy będą zdecydowanie lepsze. Tak więc po kolei opiszę z grubsza co i w jakim zakresie odpowiada za działanie naszego komputera.

Płyta główna i procesor

Pierwsza sprawa to płyta główna wraz z procesorem. To serce naszego komputera. To właśnie w tym miejscu rozpoczynamy budowanie naszego sprzętu. Jeśli chodzi o płyty główne to wybór jest olbrzymi na rynku i właściwie bez przeczytania setek tomów fachowej literatury raczej nie ma szansy na to żeby coś samodzielnie sobie dobrać. Jednak warto jest zwrócić uwagę na takie parametry jak ilość gniazd RAM oraz maksymalna możliwa obsługiwana ilość pamięci.

Nawet w sytuacji gdy nasz komputer zaczyna nam powoli szwankować to zawsze możemy dołożyć mu nowe kości pamięci i to przyśpieszy w sposób wyraźny naszą pracę. Jednak to właśnie na etapie planowania musimy sprawdzić i dokonać właściwego wyboru, jeśli chodzi o parametry płyty. Dlatego o tak ważne jest aby na starcie miała ona jak największe możliwości rozbudowy.

Kolejnym elementem niezmiernie ważnym jest procesor. To on odpowiada za moc obliczeniową naszego komputera i to od niego zależy jak będzie nasz komputer pracował. Oczywiście najlepiej szukać takiej płyty, która będzie w stanie obsłużyć procesor czterordzeniowy, nawet jeżeli obecnie kupimy dwa rdzenia to i tak będziemy mieli zapas aby w przyszłości dołożyć nowy i mocniejszy procesor.

Dysk twardy

Tutaj wybór jest równie szeroki jak i w przypadku płyt głównych. Oczywiście najwięcej zależy od tego do jakich celów planujemy użycie komputera. Jeśli ma to być komputer do pracy to najlepiej aby zwrócić uwagę na głośność pracy jak i sposób chłodzenia. Bo nic tak nie będzie nas rozpraszało w pracy jak wyjący nam ciągle wiatrak, który co chwilę będzie się załączał, aby chłodzić. Jeśli zachodzi o graczy to dla nich będzie potrzebny dysk, który oferuje jak najszybsze odczytywanie danych. Tak więc specyfikacje są różne. Ważnym elementem jest również pojemność, jednak jeżeli mamy zamiar tylko pracować to prawdopodobnie pojemności 500GB nie wykorzystamy.

Karta graficzna

To kolejny niezbędny element, bez którego komputer nie będzie działał, tzn. może to niezbyt precyzyjna informacja ponieważ wiele płyt głównych ma zintegrowane karty graficzne na pokładzie, jednak zazwyczaj są one takiej jakości że nadają się do pracy lub obejrzenia filmu. Jeśli planujemy troszkę bardziej zaawansowane wykorzystanie komputera to powinniśmy się zdecydować na zakup karty graficznej. Tutaj jednak nie da się w kilku zdaniach opisać w jaki sposób dobierać kartograficzną, dlatego na ten temat powstanie całkiem nowy artykuł.

Dziecko w Internecie i piractwo.

W dzisiejszych czasach, kiedy niemal w każdym domu znajduje się komputer z dostępem do Internetu, bardzo ważne jest, aby rodzicie zapewnili swoim pociechom bezpieczeństwo podczas użytkowania sieci. Pozostawione bez nadzoru dziecko może paść ofiarom wielu oszustów, dlatego zachowanie zasad ostrożności jest absolutnie niezbędne. Pierwszym krokiem powinno być zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, które pozwoli zablokować dostęp do witryn z treściami pornograficznymi, epatującymi przemocą i krwią.

Na rynku znajduje się wiele tego typu programów. Bardzo ważna jest również szczera rozmowa z dzieckiem na temat tego, w jaki sposób korzysta ono z Internetu. Przestrzeżmy je przed podawaniem w sieci jakichkolwiek danych osobowych swoich lub członków rodziny, – co może uchronić nas przed nieprzyjemnymi sytuacjami. O ile to możliwe starajmy się regularnie kontrolować, jakie strony internetowe odwiedza nasze dziecko, poprzez przeglądanie historii ostatnio odwiedzanych witryn. Wiadomo, że nie zawsze możemy na bieżąco sprawdzać, co w danym momencie robi nasza pociecha, dlatego zachowanie takich środków ostrożności jest niezbędnym minimum.

Piractwo internetowe.

Wiele wytwórni muzycznych, filmowych czy producentów gier uważa piractwo internetowe za najważniejszą przyczynę niskiej sprzedawalności swoich produktów, a co za tym idzie ich wysokich cen. Systemy wymiany plików takie jak tor rent oskarżają o wielomilionowe straty i wytaczają ich twórcom procesy sądowe, próbując dochodzić wysokich odszkodowań i doprowadzić do zamknięcia serwisów umożliwiających wszelkiego rodzaju wymianę plików. Trudno polemizować z argumentem, że gdyby nie możliwość ściągnięcia płyty muzycznej czy filmu ich legalne nośniki sprzedawałyby się lepiej, jednak rozwój Internetu poszedł już tak daleko, a ściąganie stało się tak powszednie, że walka z tym zjawiskiem to jak walka z wiatrakami. Zamiast próbować zwalczać piratów internetowych lepiej jest wykorzystać ich broń przeciwko nim i wykorzystywać systemy wymiany plików do legalnej dystrybucji wszelkich treści multimedialnych. Przyniosłoby to więcej korzyści wytwórniom, a użytkownicy dostaliby wybór czy chcą zakupić fizyczny nośnik z interesującym ich materiałem czy wolą jego wersję cyfrową. W ten sposób obie strony mogą być zadowolone.

Spam e-mailowy.

Darmowa skrzynka e-mailowa to usługa, która każdemu z nas wydaje się być czymś oczywistym. Wiele serwisów udostępnia pocztę elektroniczną z możliwością zapisu dużej ilości danych zupełnie za darmo. Zazwyczaj jedynym mankamentem takiej skrzynki są reklamy dołączane do naszych wiadomości, lub wiadomości, które otrzymujemy, aby dostawca takiej usługi mógł pokryć koszta udostępnienia darmowej usługi. O ile większości z nas nie przeszkadza taka forma reklamy, to jej bardziej inwazyjna odmiana – spam – jest zjawiskiem irytującym wszystkich użytkowników skrzynek pocztowych. Walka z nim jest niemalże niemożliwa; wystarczy, że nasz adres e-mailowy dostanie się w ręce spamera i możemy być pewni, że już nigdy nie będziemy mieć spokoju z niechcianymi wiadomościami. Co prawda powstają coraz bardziej zaawansowane narzędzia do walki ze spamem, jednakże jego twórcy znajdują coraz to lepsze sposoby na omijanie zabezpieczeń i podszywanie się pod prawdziwe wiadomości. Chyba jedyny skuteczny sposób to cierpliwość i systematyczne usuwanie niechcianej poczty.